Vyznavači anděla páva
Dokumentární pořad o životě jezídů, vyznavačů starověkého náboženství, které je dosud živé především v krajích bývalého Kurdistánu. Mluvit o tomto společenství, znamená zabývat se Kurdy, protože jezídismus je vysloveně jejich náboženstvím. Přesněji řečeno, jejich menší části, protože většina vyznává islám nebo křesťanství. S jezídismem se dotýkáme nejstarších vrstev náboženského a duchovního života oblasti, označované jako Mezopotámie. Toto náboženství, o jehož datu vzniku se dosud vedou spory, do sebe nasálo prvky judaismu, íránského zoroastrismu, křesťanství a islámu. Jezídi nikdy v minulosti nedovolili jinověrcům nahlédnout do svého náboženského života. Teprve od konce dvacátého století, kdy se změnily poměry v některých státech a obyvatelstvo různých národností a náboženského vyznání se dalo do pohybu, pootevřely se i jezídské komunity "nevěrcům" a cizincům. Tak se stalo, že se s jezídy můžeme setkat i v Evropě, např. v Německu.
Režisér Petr Zrno, který se tímto tématem zabývá již několik let, navštívil a natáčel vyznavače jezídismu v Arménii, v Sýrii, v Iráku a v Německu. V severním Iráku, v údolí Láliš, poblíž Mosulu, leží i nejposvátnější místa všech jezídů. Tam všude se podařilo poprvé zachytit zvukem a obrazem prostředí běžně nepřístupná cizincům, každodenní život této náboženské menšiny v etnické menšině Kurdů i obřady, spojené s významnými událostmi v lidském životě, jako jsou křty, svatby či pohřby.
Dokument, první svého druhu, bylo možné natočit i díky změně politického režimu v Iráku, která vrátila Kurdům svobodu občanskou i náboženskou. V současné době však na toto etnikum a jezídy především padá nová a daleko větší hrozba, jelikož pro Islámský stát představují nejen nepřátele, ale dokonce samotné posly ďábla. I oni jsou mezi těmi, kteří jsou nuceni hledat nový domov a azyl útěkem na Západ. Proto je velmi důležité se s jejich jedinečnou kulturou alespoň prostřednictvím tohoto pořadu bez předsudků seznámit.