Komiksoví zlosynové
Scenárista James Robinson si udělal jméno v Hollywoodu, když do filmu převedl komiksový příběh Liga výjimečných (2003). Již o rok dříve však na sebe upozornil jako scenárista a režisér podstatně skromnějšího filmu s komiksovou tematikou. Hrdiny příběhu z obyčejného amerického maloměsta nejsou padouchové ze stránek s kreslenými příběhy, nýbrž sběratelé komiksů.
Původní vydání některých obrázkových příběhů jsou mezi znalci ceněna takřka stejně, jako originální malířská díla. Robinsonova komedie pak vypráví o tom, co se začne dít, když se na světě objeví veliká a pečlivě zachovalá sbírka takových vzácných sešitů. Majitel malého obchůdku s komiksy Raymond McGillicudy miluje kreslené příběhy nezištnou láskou vášnivého sběratele a znalce. Manželé Norman a Judy Linkovi, kteří provozují větší prodejnu s komiksy, zase myslí jen na zisk. Jakmile se všichni dozvědí, že v jedné pozůstalosti se nachází komiksová sbírka nedozírné hodnoty, rozpoutá se mezi nimi válka, ve které nelze mít s nikým slitování...
Pojem komiks vznikl zkrácením anglického termínu comic strips, označujícího kreslené obrázkové seriály s komickou nebo dobrodružnou zápletkou. U nás se toto slovo stalo běžnou součástí slovníku až během devadesátých let, kdy u nás zdomácněly jak komiksové sešity, tak jejich nesčetné filmové adaptace. Tradici tohoto svébytného obrazově-literárního žánru u nás předtím udržovaly především Rychlé šípy.