Dokumentární film přináší nový pohled a fakta o historii rodiny Baťových. Originálním a výsostně vizuálně silným způsobem vypráví o jejich průkopnictví a globálním významu metod, kterými řídili svoje světové obuvnické impérium. Režie P. Kerekeš

Pořad bylo možné přehrát do 14. 9. 2020
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Snímek reflektuje Baťovy originální metody řízení výroby a obchodu a také jeho systém motivace zaměstnanců (Baťova soustava řízení). Jeho postupy byly v rámci tehdejší úrovně podnikání revoluční a jsou dodnes využívány jako příklady v top managementu. Spolu s budováním svého továrního areálu dokázal podle svých představ až futuristicky proměnit celé město Zlín. Jeho komplexní vize se spolu s dalšími továrnami a znalostmi z jeho Školy práce šířila do dalších míst v Československu, Evropě, Africe, Indii a Americe.

„Tomáše Baťu můžeme klidně nazvat prvním globalizátorem, který do celého světa nejen vyslal své zboží, ale i vlastní myšlenku a filozofii fungování podniku, práce a dokonce i života,“ říká autor dokumentu Peter Kerekes. Základní linií filmu je hledání odpovědi na otázku, zda je kapitalismus v podobě, v jaké ho vybudoval Baťa, utopií, nebo reálnou možností.

Když Baťa žil, řídil se vlastním životním heslem: „Pohyb je život a nehybnost je smrt.“ Jaké je to dnes? Nepotřebujeme zastavit? Kdo určuje tempo? Je to individuální zaměstnavatel, nebo je to systém, který se řítí a šíleně točí na plné obrátky, proti čemuž je jednotlivec bezmocný?

Projekty sociálního inženýrství byly koncem dvacátých let mimořádně populární. Města a země se radikálně překopávala a přestavovala. Totéž se dělo se společností. Komunisté, fašisti, nacionalisté, anarchisté postupně brutálně zasahovali do života lidí. Někde na okraji stojí i Baťův systém zaměstnanců coby malých výkonných kapitalistů. Kde je rozdíl mezi utopií a totalitou? Existuje někde na světě proletariát? Evropa svůj proletariát šikovně „outsourcovala“ do zemí třetího světa, kde žijí dělníci ve stejně mizerných podmínkách, jako v raném kapitalismu 19. století.

„Existují dnes vizionáři, jakým byl Tomáš Baťa, kteří chtějí vytvořit spravedlivou společnost, a zároveň jim na ní upřímně záleží? V dokumentu se snažíme zjistit, zda někdo kráčí v Baťových stopách, zda existuje utopismus s lidskou tváří…“, říká autor filmu Peter Kerekes.

Dokument, který je koprodukcí České televize a francouzko-německé televizní stanice ARTE, se soustředí i na pokračovatele Tomáše Bati a sleduje příběh Jana Antonína Bati a Tomáše Bati mladšího, kteří rovněž významně přispěli k rozvoji rodinného impéria.

Stopáž79 minut
Rok výroby 2019
 D ST HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize