Světoví vinaři v pěstitelských oblastech, tentokrát v italských provinciích, z nichž každá má svůj osobitý šarm (2003). Scénář a režie J. Hykl

Italský kraj Veneto je skutečným rájem pro milovníky přírody a kultury, ale také pro zhýčkané gurmány. Pochází odtud vína proslavená již v době římské. Valpolicella je jedním z nich. Jeho velkým milovníkem byl tehdy známý básník Vergilius. Dnes je Veneto předním vývozcem vína a ve Veroně se každoročně pořádá největší veletrh italského vína Vini Italy.

Veneto je oblast, kde se tvoří všechny možné druhy vína, od suchých bílých, růžových, bohatých červených až po sladké speciality jako je známé Reciotto. Je to ovšem také kraj skvělých šumivých vín, z nichž Prosecco si získává stále větší oblibu ve světě. Vinařství je tu dnes jedním z pilířů ekonomiky.

Friuli je nejseverovýchodnějším italským krajem. Sousedí na severu s Rakouskem a na východě se Slovinskem. Zdejší krajina je z velké části hornatá, ale vinařství se soustřeďuje do zelených údolí řek a na slunečné kopce. Podnebí je kombinací mírného středomořského a tuhého kontinentálního podnebí. Je tu cítit jak vliv Jadranského moře, tak Alp. Rozloha vinohradů je 19 000 ha a celkem se tu vyprodukuje 1 150 000 hl vína, z toho 600 000 pochází z 9 oblastí kontrolovaného původu.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 ST
ŽánrDokument