Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se spolu s Petrem Hirschem vypravíme na velikonoční svatojakubskou pouť z Opavy do Mikulova. Zúčastníme se slavnostního otevření Muzea Štěpána kardinála Trochty ve Francově Lhotě. V seriálu o meziválečné sakrální architektuře zavítáme do evangelického kostela v Českém Těšíně. Představíme vám Libora Podešvu, ředitele vsetínské základní školy Integra zaměřující se na inkluzivní vzdělávání. A na závěr navštívíme spolek Člověk a víra, který provozuje největší českou databanku fotografií z církevního prostředí.


FENOMÉN – Velikonoční pouť z Opavy do Mikulova

Velikonoční pěší putování po svatojakubské cestě z Opavy až do Mikulova vymyslel a zorganizoval zkušený poutník Petr Hirsch. Letos se konalo již popáté. Poutnická účast na moravských trasách svatojakubské cesty se každým rokem zvyšuje. A každoročně se také prodlužuje trasa, na níž poutníci navštíví spoustu kultovních křesťanských míst.

Poutník


UDÁLOST – Otevření Muzea Štěpána kardinála Trochty

Čtyřicet pět let od smrti kardinála Trochty se ve Francově Lhotě, jeho rodné vsi, sloužila slavnostní mše svatá. Na faře se vařila kyselica a doma se pekly koláče pro významné hosty. Všichni přitom vzpomínali na salesiána kardinála Štěpána Trochtu. A nebylo to vzpomínání ledajaké. V jeho rodném domě bylo totiž při té příležitosti otevřeno muzeum.

Štěpán Trochta


SERIÁL – Evangelický kostel v Českém Těšíně

V seriálu o meziválečné sakrální architektuře na severní Moravě a ve Slezsku navštívíme společně s historikem Jiřím Jungem Český Těšín. 29. června 1929, na svátek Petra a Pavla, byl položen základní kámen tamějšího evangelického kostela nazývaného Na Rozvoji. Událost si farníci každoročně připomínají. Letos už tomu bylo po devadesáté.

Českobratrská církev evangelická Český Těšín


SEZNAMTE SE – Libor Podešva

„Každý žák je pro nás důležitý. Každý žák je pro nás jedinečný. Pro každého žáka hledáme cesty,“ to je ústřední heslo Základní školy Integra ve Vsetíně, jejíhož zakladatele a ředitele vám představíme. Libor Podešva se zařízení rozhodl založit po narození své zdravotně postižené dcery. Škola se od svého vzniku v roce 1993 zaměřuje na inkluzivní vzdělávání.

Základní škola Integra


NAVŠTÍVILI JSME – Člověk a víra

Spolek Člověk a víra, který provozuje největší českou databanku fotografií z církevního prostředí, začal vznikat v roce 2011 a dnes můžeme říct, že se mu podařilo rozvinout křesťanskou fotografii ve svébytný umělecký styl. Práce fotografů, kteří konají tuto službu zcela zdarma, jsou pravidelně zveřejňovány nejen v církevních periodikách, ale i v knihách a na sociálních sítích.

Člověk a víra


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD