Křesťanský magazín

1. listopad 2015

Obsah dílu

Svěcení poutního kostela na Turzovce — Svatomichaelský pěvecký sbor Řepiště — Kostel Povýšení sv. Kříže v Istebné-Kubalonce — Dožínky čtyř národů v Ostravě-Kunčičkách — Výtvarnice Klára Paulová

Části dílu

01:47
Svěcení poutního kostela na Turzovce
  Vysoko na příhraniční hoře Živčáková, ve farnosti Korňa, byl na starém poutním místě nad městem Turzovka vysvěcen při příležitosti podzimní pouti krásný nový kostel zasvěcený Panně Marii Matce Církve. Kostel vysvětil žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Výstavba kostela byla financována z darů věřících, soukromých dárců a sponzorství různých firem. Jména donátorů jsou vytesána na kamenných dlaždicích umístěných na obvodové zdi kostela. Mezi donátory najdeme slovenské biskupy, diecéze, farnosti, obce i jména mnoha dárců z našich zemí. Hosty slavnostní události byli moravští biskupové Mons. František Václav Lobkowicz a Mons. Jan Graubner.
  06:19
  Svatomichaelský pěvecký sbor Řepiště
   V nevelké obci Řepiště ležící nedaleko Frýdku-Místku stojí starý dřevěný kostelík, který nese jméno sv. Michaela Archanděla. Právě zde v roce 2009 vznikl z potřeby farníků stejnojmenný Svatomichaelský pěvecký sbor Řepiště. Několik zpěváků a muzikantů se tehdy sešlo, protože chtěli zpívat, setkávat se a dělat radost sobě i druhým. První příležitostí bylo nacvičení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Pak už přirozeně následovala zpívání při mších a církevních obřadech, a to nejen v řepišťském kostele, ale i v kostelech okolních obcí. Sbor se však věnuje i sociálním programům, a proto často navštěvuje domovy důchodců, Domov pokojného stáří ve Frýdku-Místku nebo Léčebnu dlouhodobě nemocných ve Valticích. Přišla také pozvání do větších měst i v zahraničí, což už byl jenom krůček ke vzniku Podzimního zpívání, malého festivalu sborového zpěvu v Řepištích.
   10:02
   Kostel Povýšení sv. Kříže v Istebné-Kubalonce
    Kubalonka je část Istebné a leží ve stejnojmenném průsmyku poblíž cesty z Visly do Istebné a Koňakova. Dřevěný kostel nacházející se v obci byl vybudován v roce 1779 v Przysyowicích u Rybnika a do Istebné byl přenesen v letech 1957 – 1958. Dlouho sloužil jako muzeum, a proto bylo původní vybavení doplněno o lidové dřevořezby pocházející z různých kostelů a sbírek z muzeí měst Bytom, Chorzów, Gliwice, Bielsko-Biala a Těšín. Od roku 1983 je sídlem nově zřízené farnosti. K zajímavostem a osobitosti kostela patří dlouhé venkovní schodiště, kvůli němuž se v kostele nemohou konat pohřby, a proto tady také nevznikl ani hřbitov. Zato se zde velmi často odbývají svatby i s goralskými kapelami.
    15:22
    Dožínky čtyř národů v Ostravě-Kunčičkách
     V malé farnosti v Ostravě-Kunčičkách, která se rozkládá na území průmyslové zóny na okraji Ostravy směrem na Český Těšín, se koncem září uskutečnila dožínková slavnost čtyř národů jako poděkování za úrodu s uctěním vzácných relikvií patrona kunčického kostela sv. Antonína Paduánského, jehož ostatky dovezené před rokem z italské Padovy jsou právě zde uloženy. Zdejší farář P. Daruisz Sputo chtěl touto akcí upozornit na to, že Ostrava už dávno není jenom městem dolů a hutí, ale je také úrodným krajem. A protože se farář stará o kunčické Romy, jezdí za přáteli na Slovensko a pochází z Polska, přijeli na dožínkovou slavnost všichni. Někteří s kapelou, v krojích, jiní s pastýřskou troubou a další zase svou motorkářskou spanilou jízdu zakončili tady u sv. Antonínka. Otec Darek se prostě snaží tímto způsobem spojovat v dnešním divném světě různé lidi skrze duchovní zastavení, přátelství a radost.
     19:45
     Soutěž
      20:44
      Výtvarnice Klára Paulová
       V klimkovickém krásném a památném kostele sv. Kateřiny Alexandrijské měli donedávna na zdech rozvěšené reprodukce obrazů křížové cesty. Zdejší farář Rudolf Kopecký proto oslovil mladou výtvarnici, studentku Fakulty umění Ostravské univerzity Kláru Paulovou, se žádostí o namalování originální křížové cesty. Klára pochází z Klimkovic, je zdejší farnicí a úkol s potěšením přijala. Protože studuje u akademického malíře Daniela Balabána, cyklus obrazů křížové cesty pod jeho vedením dokončila a po mši svaté byla její křížová cesta posvěcena. Dílo mladé výtvarnice Kláry Paulové bude v tomto kostele vystaveno jako stálá expozice.
       Přehrát celé video
       Stopáž27 minut
       Další díl
       8. listopad 2015

       Přehled dílů

       692 dostupných
       Stopáž26 minut

       26. březen

       Sto let Matice svatokopecké, řeckokatolická romská misie a folklorní soubor Čiriklore, varhany v Dubu nad Moravou, výstava Kříž, symbol spásy, pravoslavný kněz Josef Libor Kratochvíla.

       26. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       19. březen

       Na úvod se ještě ohlédneme za celorepublikovou akcí Národní týden manželství, dále zavítáme do Olomouce na setkání varhaníků, představíme restaurátora Romana Slaného, který vyrábí moravské kláty a navštívíme zrekonstruovanou zámeckou kapli v Oslavanech na Brněnsku.

       19. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       12. březen

       Mnoho významných osobností katolické církve bylo v únoru k zastižení v Praze. Odehrávalo se zde kontinentální shromáždění Synody a plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).

       12. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       5. březen

       Na úvod se vydáme do Šternberku, kde se začátkem února konala tradiční hromniční pouť matek. Dále přineseme reportáž ze setkání podporovatelů charitativní organizace Mary’s Meals, vydáme se do Koclířova k replice Fatimské kaple a představíme brněnského rodáka Kurta Gödela, který mimo jiné vytvořil i rovnici pro logický důkaz boží existence.

       5. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       26. únor

       Svatý Valentin, tanzanské děti, varhany ve Špičkách, jarní prázdniny v Hubertu, společenství Ábel

       26. 2. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       19. únor

       Mariánská úcta v Čáslavi a téměř neznámé duchovní pamětihodnosti Kolína – další z cyklu cestovatelských magazínů zavede diváky do Středočeského kraje.

       19. 2. 2023 na ČT2

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám