Radosti a strasti života víry. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu vám představíme dobrovolníky, jež ocenilo havířovské sdružení Adra, v Olomouci se zúčastníme prezentace literárního díla Jindřicha Cigánka Velké příběhy Bible, v seriálu o dřevěných kostelích na Moravě a ve Slezsku se zastavíme ve Velké Lhotě, přineseme medailon paní Vlasty Češkové z Jarcové a navštívíme recitační soutěž křesťanské poezie v Českém Těšíně.

Finále roku dobrovolníků

Klikněte pro větší obrázek Rada Evropy vyhlásila rok 2011 Mezinárodním rokem dobrovolníků. Jeho závěr byl příležitostí k řadě setkání i k ocenění těch, kteří se s velkým osobním nasazením věnují široké škále dobrovolnických činností. V Havířově ocenila ADRA nejlepší z více než stovky lidí různého věku, kteří docházejí do nemocnic, do domovů seniorů nebo pomáhají vozíčkářům.

Dobrovolnik.cz
Dobrovolnické centrum ADRA v Havířově

Velké příběhy Bible

Klikněte pro větší obrázek Ve slavnostním sálu Arcibiskupského paláce v Olomouci se uskutečnila za účasti významných lidí veřejného i duchovního života prezentace literárního díla Jindřicha Cigánka Velké příběhy Bible. Ten se ve svém díle zaměřil na širokou čtenářskou veřejnost, a tak je tato kniha ideální pro všechny čtenáře, kteří se chtějí nechat uvést do tajemství Bible a jejích strhujících příběhů, protože poutavě odkrývá samé kořeny naší civilizace.

Arcibiskupský palác Olomouc
Velké příběhy Bible na Gimel.cz

Modlitba dřeva

Klikněte pro větší obrázek V kopcích nad Valašským Meziříčím, pod Vrchhůrou, stojí ve Velké Lhotě, v řeči Valachů v Hrubé Lhotě, opravdový dřevěný unikát. Je to jediný zachovalý toleranční evangelický kostel v původním stavu na světě. Stavba připomíná spíše hospodářskou budovu než kostel. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 skončilo sice pronásledování protestantů, avšak budovy pro její církevní obřady se musely stavět podle přísných pravidel. A tak ani kostel ve Velké Lhotě z roku 1783 nemohl mít věž ani zvony a dokonce ani vstup do něj nemohl být obrácen k hlavní přístupové cestě.

Obec Velká Lhota

Vlasta Češková

Klikněte pro větší obrázek Narodila se 2. března 1905 a stala se učitelkou, vystřídala několik obecných škol v okolí Valašského Meziříčí. Po svatbě s mlynářem Češkem působila v jejich rodinném mlýně. Po jeho znárodnění pracovala také v kojeneckém ústavu a jako skladnice v podniku zemědělského zásobování. Vlasta Češková byla a je dodnes členkou Sokola v Hošťálkové i sboru Evangelické církve ve Valašském Meziříčí a do modlitebny chodí na Mikulůvku. Narozeniny paní Češkové s ní oslavili také její dosud žijící žáci.

Křesťanská poezie

Klikněte pro větší obrázek Třetí ročník recitační soutěže křesťanské poezie uspořádala Slezská církev evangelická augsburského vyznání v Českém Těšíně. Klání bylo otevřeno mladým lidem různých vyznání, a mohli se ho zúčastnit i ateisté. Právě pro ně totiž může být poezie jednou z cest k víře. Pro věřící byla právě tato soutěž příležitostí k hlubšímu poznání bohatství současné křesťanské poezie.

Slezská církev evangelická a. v.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST