Radosti a strasti života víry. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se vydáme do USA po stopách Jana Nepomuka Neumanna, jehož dvousté výročí narození si letos připomeneme, přineseme rozhovor s uměleckým vedoucím Pěveckého sdružení moravských učitelů Lubomírem Mátlem, v Opavě navštívíme putovní výstavu věnovanou chátrajícím sakrálním památkám. Zalistujeme v nové knize Jiřího Pavlici a Přemysla Ruta Hovory nejen o hudbě a s dobrovolnicí Eliškou Knězkovou se zastavíme za pacienty Bílovecké nemocnice, abychom si připomněli, že rok 2011 byl vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví.

Jan Nepomuk Neumann

Klikněte pro větší obrázek Osoba redemptoristy sv. Jana Nepomuka Neumanna patří mezi nejvýznamnější světce naší země. V roce 2010 uplynulo 150 let od jeho úmrtí a letos se uskuteční oslavy 200 let od jeho narození. Po návštěvě základní školy v Prachaticích, studiu v Českých Budějovicích a v Praze odjel do USA, kde působil jako misionář. Stal se biskupem ve Philadelphii, proslul nesmírnou horlivostí, vzdělaností, obětavostí, mírností, skromností a stavební činorodostí. Je považován za zakladatele církevního školství v USA. O jeho heroickém životním nasazení svědčí mimo jiné i to, že zemřel na ulici cestou na poštu v naprostém vyčerpání ve svých 49 letech…

Pěvecké sdružení moravských učitelů

Klikněte pro větší obrázek Známé hudební těleso bylo založeno v Kroměříži v roce 1903 profesorem Ferdinandem Váchou. My vám tento pěvecký spolek přiblížíme prostřednictvím rozhovoru s jeho uměleckým vedoucím, dirigentem Lubomírem Mátlem, který byl pořízen u příležitosti koncertu PSMU v ostravském domě kultury.

Hovory nejen o hudbě

Klikněte pro větší obrázek Těsně před Vánocemi 2010 se na knižních pultech objevila stejnojmenná kniha autorů Jiřího Pavlici a Přemysla Ruta. Její křest pro nás byl příležitostí k rozhovoru nejen s oběma autory, ale také s jejich hosty, mezi nimiž nechyběli např. Pavel Jurkovič či Alfréd Strejček. Je snad zbytečné připomínat, že Jiří Pavlica působí jako umělecký vedoucí Hradišťanu, ale skládá rovněž velká symfonická díla, např. Missa Brevis, Oratorium smíru atd. A spisovatel a hudebník Přemysl Rut je také divadelníkem a sběratelem lidových písní.

Necháme to tak?

Klikněte pro větší obrázek Chátrající sakrální kostely, Boží muka a další stavby přibližuje putovní výstava s názvem "Necháme to tak?". V Opavě výstava proběhla ve spolupráci s občanským sdružením Za Opavu, které detailně sleduje památky a jejich obnovu v regionu a podniká konkrétní kroky k jejich zachování a obnově. Expozice mapuje nejen stopy dvou totalit a vandalství, ale chce především vzbudit zájem veřejnosti a mobilizovat ji k jejich záchraně. Práce na zdevastovaných sudetských památkách vede mladé zachránce k zájmu o historii, ke skutečným hodnotám i k úctě k dědictví zanechanému našimi předky.

Dobrovolníci měnící svět

Klikněte pro větší obrázek Pod tímto mottem byl rok 2011 vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. V Evropě se do nejrůznějších forem dobrovolnictví zapojuje sedm z deseti lidí. U nás se na vysoké úrovni této činnosti věnuje např. organizace ADRA. Její ostravské centrum sdružuje dobrovolníky, kteří pravidelně navštěvují dětská oddělení nemocnic nebo domovy seniorů, kde pomáhají především svou lidskou spoluúčastí. Obětavou dobrovolnicí je bývalá učitelka Eliška Knězková, s níž navštívíme pacienty oddělení následné péče v Bílovecké nemocnici.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST