Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Vychodilová

Obsah dílu

Přehrát vše

Úvod magazínu bude patřit tématu hospicové péče ve městě Brně, také představíme dobrovolníka Tomáše Blahu, který pečuje o zanedbané zahrady a sady cisterciáckého kláštera Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. Dále navštívíme některé farnosti a sbory, kterým není lhostejný stav životního prostředí a seznámím vás s františkánským mnichem a cestovatelem Odorikem z Pordenone, jehož odkaz je aktuální dodnes. Pořadem provází Petra Vychodilová.


Hospicová péče v Brně

Přes dvacet let už pomáhá Hospic sv. Alžběty, který sídlí v klášteře brněnských sester alžbětinek. Od letoška nabízí paliativní péči v celé šíři – podařilo se zrekonstruovat poslední část areálu a v ní zřídit zázemí pro takzvanou pobytovou odlehčovací službu, která tam dosud chyběla. Už brzy by mělo mít Brno taky hospic pro dětské pacienty. S jeho výstavbou chce město začít příští rok.

Hospic sv. Alžběty
Dům pro Julii

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Dobrovolníci v Předklášteří

Dobrovolník Tomáš Blaha se před několika lety začal starat o zanedbané zahrady a sady cisterciáckého kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. S partou přátel a nadšenců okolí kláštera čistí a zvelebují a do přírody se snaží navracet zapomenuté původní ovocnářské odrůdy. Každoročně na Svatého Václava zvou veřejnost do běžně nepřístupných částí kláštera na ochutnávku moštů a místních odrůd ovoce.

Klášter Porta coeli

Autor reportáže: Josef Fišer


Zelené farnosti

Žít v souladu s Bohem znamená také žít v souladu s přírodou, neubližovat jí a naopak se snažit co nejvíc přispívat k ochraně a zachování životního prostředí. Některé farnosti a sbory se snaží myšlenku ekologie čím dál víc dostávat k věřícím a prakticky ji naplňovat v každodenní praxi.

Česká křesťanská environmentální síť

Autor reportáže: Josef Fišer


Odorik z Pordenone

Bedřich z Donína, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Alois Musil či Odorik z Pordenone – to je jen pár jmen našich významných cestovatelů, kteří svými cestami rozšiřovali obzory světa, ve kterém žili. V případě Odorika, který je u nás známý také jako Oldřich, Čech z Furlánska, šlo o svět na počátku 14. století. A i když se to zdá neuvěřitelné, je odkaz tohoto františkánského mnicha aktuální dodnes. Také proto o něm vzniká film režiséra Jana Svatoše s názvem Až zařve lev.

Bl. Odorik z Pordenone

Autor reportáže: Josef Fišer


Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 ST HD