Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Vychodilová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu přineseme reportáž o dostavbě poutního areálu v Mariánském Týnici na Plzeňsku, který je po více než 300 letech kompletní. Dále představíme nové CD sdružení Verbum et musica, kde se spolu s Biblickými písněmi a Třemi duchovními zpěvy Antonína Dvořáka objeví i klavírní a varhanní improvizace. Navštívíme kostel svatého Petra a Pavla v Biskupicích a pozveme vás na výstavu Víra v umění, umění ve víře, kterou mohli lidé navštívit v regionálním muzeu v Chrudimi do konce ledna. Po uzavření muzeí se její organizátoři rozhodli pro nevšední řešení a výstavu zprostředkovali online. Pořadem provází Petra Vychodilová.


Byli jsme při tom

Dostavba ambitu v Mariánské Týnici

Poutní areál v Mariánské Týnici na Plzeňsku bude víc než po 300 letech kompletní. K plánované symetrii, kterou tak proslul barokní architekt Jan Blažej Santini, klášteru až dosud chyběl jeden z ambitů. Ten se teď podařilo dostavět – v České republice se jedná o unikátní počin. Třeba v Křtinách na Blanensku se podobný záměr zatím naplnit nepodařilo.

Mariánská Týnice

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Představujeme

Verbum et musica

Umění jako povzbuzení i duchovní vzpruhu chce lidem přinášet brněnský spolek Verbum et Musica spojený s Církví československou husitskou. Ten právě teď vydává nové CD, kde se spolu s Biblickými písněmi a Třemi duchovními zpěvy Antonína Dvořáka objeví i klavírní a varhanní improvizace.

Spolek Verbum et musica

Autor reportáže: Markéta Bočková


Navštívili jsme

Biskupice

Osud kostela svatého Petra a Pavla v Biskupicích nedaleko Jevíčka byl vždy spojený s místním panstvím a rody, kterým patřilo. Byla to právě šlechta, kdo kostel podporoval i přestavoval. Poslední rod Thurn-Taxisů z Biskupic zmizel po druhé světové válce.

Obec Biskupice

Autor reportáže: Markéta Bočková


Doporučujeme

Výstava Víra a umění

Umění pomáhalo lidem odnepaměti vyjádřit svůj vztah k bohu. Středověký člověk projevoval svoji úctu zdobnými oltáři, sochami nebo při bohoslužbě drahocennými liturgickými předměty. A právě tento druh umění představuje výstava Víra v umění, umění ve víře, kterou mohli lidé navštívit v regionálním muzeu v Chrudimi do konce ledna. Po uzavření muzeí se její organizátoři rozhodli pro nevšední řešení a výstavu zprostředkovali online.

Autor reportáže: Josef Fišer


Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD