Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Vychodilová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu připomeneme letošní neobvyklý ročník Tříkrálové sbírky. Představíme mučedníka Adolfa Kajpra, který by se mohl stát prvním českým blahoslaveným jezuitou. S flétnistkou Martinou Komínkovou zavítáme do dvou chrámů, kde nahrála své nové album a pozveme vás do poustevny v Teplicích nad Metují, která je poslední svého druhu na celém světě. Pořadem provází Petra Vychodilová.


Byli jsme při tom

Tříkrálová sbírka 2021

V letošní Tříkrálové sbírce mohli lidé kvůli protiepidemickým opatřením přispívat především online. Koledníci totiž v 5. stupni PES do ulic vyrazit nemohli. Virtuální kasička ale byla otevřená všem, kdo chtěli podpořit projekty a služby Charity v celé republice.

Tříkrálová sbírka

Autor reportáže: Markéta Bočková


Představujeme

Konec diecézní fáze beatifikačního procesu jezuitského kněze Adolfa Kajpra

Počátkem ledna se uzavřela diecézní fáze beatifikačního procesu jezuitského kněze Adolfa Kajpra. Shromážděné dokumenty nyní poputují do Říma. Adolfa Kajpra za jeho názory ho stíhali jak nacisté, tak komunisté. Zemřel v roce 1959 v Leopoldově po deseti letech věznění – a od té doby ho provázela pověst mučedníka. Teď by se mohl stát prvním českým blahoslaveným jezuitou.

Adolf Kajpr

Autor reportáže: Markéta Bočková


Seznamte se

Flétniska Martina Komínková

Jsou moderní, minimalistické a kromě toho, že slouží k tomu, aby se v nich rozléhalo Slovo Boží, mají taky jedinečnou akustiku a dokážou inspirovat. Řeč je o dvou kostelích architekta Marka Jana Štěpána. V posledních letech sbírají různá ocenění za architekturu – trochu jiného ocenění se dočkaly i od flétnistky Martiny Komínkové, kterou uchvátily natolik, že je vyměnila za nahrávací studio a natočila v nich album.

Martina Komínková

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Kudy, kam

Poustevna v Teplicích nad Metují

Poustevna v Teplicích nad Metují, do které vás nyní zavedeme, je poslední svého druhu na celém světě. Sloužila ivanitům – bratrstvu odvozujícímu svůj původ od prvního českého poustevníka Ivana. Když Josef II. řád zrušil, změnila se poustevna v byty pro kostelníky a postupně chátrala. Před deseti se jí proto ujal místní spolek a postupně ji vrací do původního stavu. V budoucnu by zde mohlo vzniknout muzeum nebo kulturní centrum.

Poustevna Teplice

Autor reportáže: Josef Fišer


Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD