Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu přineseme reportáž z návštěvy ostrovního kostela svatého Linharta na novomlýnských nádržích, který je poslední památkou na zaniklou obec Mušov. Dále představíme několik bývalých církevních objektů na Olomoucku, které ale už přestaly sloužit původnímu účelu. Také vás seznámíme s včelařem a zároveň i teologem Karlem Sládkem a na závěr zavítáme do klášterní knihovny znojemských dominikánů, odkud se stěhují vzácné knižní svazky do Moravské zemské knihovny. Badatelé tak budou mít k cenným svazkům daleko lepší přístup. Pořadem provází Petra Oppeltová.


Kostel sv. Linharta v Mušově

Kostel svatého Linharta je poslední památkou na zaniklou obec Mušov, která musela v sedmdesátých letech ustoupit výstavbě novomlýnských nádrží. Běžně je lidem nepřístupný, protože stojí v přírodní rezervaci. Nám se ale podařilo ostrov navštívit díky kolegům z Českého rozhlasu, kteří odtud na konci září živě vysílali k příležitosti třicátého výročí spuštění poslední a zároveň největší dolní nádrže.

Mušov

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


NEkostely a NEkaple na Olomoucku

Nekostely a nekaple. Tak nazvala Michaela Bučková někdejší církevní objekty, které ale už přestaly sloužit původnímu účelu. Dva roky je hledala po celém olomouckém kraji – v její interaktivní internetové mapě jich je pětapadesát.

Autor reportáže: Markéta Bočková


Včelař a teolog Karel Sládek

Vystudoval geografii, pak filozofii a teologii. Teď je Karel Sládek propojuje ve svých knihách i přednáškách. Vášnivý včelař se snaží upozorňovat na to, že na přírodu a rovnováhu v ní se můžeme dívat i jinak, než jen skrze data přírodních věd.

Autor reportáže: Markéta Bočková


Stěhování dominikánské klášterní knihovny

Moravská zemská knihovna převzala letos v létě do odborné péče dvě rozsáhlé klášterní knihovny. Na šest tisíc svazků sem převezli ze Znojma bratři dominikáni a knižní fond sem umístily i sestry voršilky, které dřív působily v klášteře na Josefské ulici v Brně. Badatelé tak budou mít k cenným svazkům daleko lepší přístup, knihy ale zůstanou ve vlastnictví řádů.

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD