27 minut
Křesťanský magazín

23. červen 2019

Obsah dílu

Noc kostelů — Hospic sv. Alžběty v Brně — Mapování zvonů na Vysočině — Bohyně na Žítkové

Části dílu

00:31
Noc kostelů
  Na 1600 kostelů, klášterů nebo modliteben otevřelo letos už po desáté své dveře návštěvníkům, kteří si přišli poslechnout duchovní hudbu, prohlédnout si jindy nepřístupné věže nebo krypty anebo jen tak zažít atmosféru nočního putování po historických památkách.
  04:32
  Hospic sv. Alžběty v Brně
   Už víc než 20 let pečuje o nevyléčitelně nemocné a jejich blízké Hospic sv. Alžběty v Brně. Zajišťuje lůžkovou i terénní paliativní péči, poskytuje sociální poradenství, odlehčovací a duchovní služby. Do další dekády vstupuje hospic s projektem na svoje rozšíření – současná kapacita stačí jen asi pro polovinu zájemců. O službách hospice natáčela Zuzana Petrů.
   10:56
   Mapování zvonů na Vysočině
    Všechny zvony ve třech okresech na Vysočině dokumentují památkáři a pracovníci Muzea Vysočiny v pětiletém projektu. Jednak proto, aby zjistili, kolik se jich vlastně dochovalo a v jakém jsou stavu, jednak i jako opatření proti zlodějům. Obec od obce navštěvují kostely, věže, kaple a zvoničky, kde je vždycky čeká výstup nahoru – ať už po schodech nebo po žebříku. Na jeden den se k nim připojil i náš štáb.
    17:10
    Bohyně na Žítkové
     Bohyně na Žítkové byly u katolické církve vždy v nemilosti, přesto o nich víme nejvíce právě díky ní. V knize faráře Josefa Hofera – Bohyně na Žítkové z roku 1913, se nám totiž dochovaly jak nejrůznější zaříkávání a magické rituály, tak detailní popis života těchto lidových léčitelek. Odkud vlastně tyto ženy do zapomenutého kraje moravských Kopanic přišly a jak se jejich pohanské zvyky mísily s hlubokou vírou v boha, kterou měly v sobě?
     Přehrát celé video
     Stopáž27 minut
     Další díl
     30. červen 2019

     Přehled dílů

     718 dostupných
     Stopáž27 minut

     3. prosinec

     Fenomén svatohubertských mší — 140 let Mendelova gymnázia v Opavě — Příprava mladých varhaníků — Vikendové setkání ministrantek — Evangelický farář Štěpán Janča

     3. 12. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     26. listopad

     Krvavé konflikty ve světě — Benefiční koncert na podporu nových varhan do chrámu sv. Víta — Církevní rekreační a ubytovací zařízení

     26. 11. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     19. listopad

     Na úvod přineseme reportáž ze zasedání České biskupské konference ve Vranově u Brna. Dále navštívíme židovský hřbitov v Miroslavi, kde přes třicet let pomáhají s jeho opravami a udržováním kromě místních evangelíků i dobrovolníci z Německa, zavítáme na kurz tvorby ikon a na závěr se podíváme, jak studenti Stojanova gymnázia na Velehradě pomáhají s opravou nedaleké fary

     19. 11. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     12. listopad

     Česko - Vatikánská smlouva — Pohřební ateliéer — Horská ubytovací zařízení provozovaná církvemi — Kurzy Alfa

     12. 11. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     5. listopad

     Vivat Priessnitz, Kostelík v horách, varhany u sv. Mořice v Olomouci, blahoslavená rodina Ulmových a mobilní hospic Charity Zábřeh.

     5. 11. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     29. říjen

     Na úvod zavítáme do Vranova u Brna, kde působí Sestry od andělů. Ve vile Löw-Beer v Brně představíme novou expozici Židé na Moravě – vila a její obyvatelé. Seznámíme vás s Květoslavou Sukupčákovou z Javorníku nad Veličkou, která se věnuje vyšívání farářských tabulek a navštívíme husitský sbor kněze Ambrože v Hradci Králové, kde vzniká jediná zvonohra u nás s koncertními parametry.

     29. 10. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     22. říjen

     Oslavy 130. výročí vysvěcení kostela sv. Ludmily — Poutní místo Římov — Dům sv. Antonína v Moravských Budějovicích — Svatohubertské slavnosti na Kuksu

     22. 10. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     15. říjen

     Na úvod se podíváme na Velehrad, kde koncem září vyvrcholily oslavy stého výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa Stojana. Také zavítáme na druhý ročník festivalu Štetlfest a představíme cyklorikšu, která slouží klientům brněnské charity. Na závěr navštívíme bývalou evangelickou jednotřídku v Horní Krupé na Vysočině, z které je dnes ekologické centrum.

     15. 10. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     8. říjen

     Vídeňský arcibiskup v Olomouci, Evangelický den SCEAV, varhany v Prostřední Bečvě, evangelický farář Miloš Vavrečka a Charitní dům sv. Václava

     8. 10. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     1. říjen

     Na úvod přineseme reportáž ze slavnostního požehnání kopie kaple Zjevení v Koclířově a z poutě rodin brněnské diecéze. Připomeneme 700 let od založení kláštera na Starém Brně a ohlédneme se za 30 lety působení polského kněze Zbigniewa Czendlika v Česku.

     1. 10. 2023 na ČT2

     Křesťanský magazín na sociálních sítích

     Napište nám