Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu se podíváme na natáčení filmu „Poslední útěk Jeronýma Pražského“, který je volným pokračováním úspěšného hraného dokumentu o Mistru Janu Husovi „Cesta bez návratu“ z autorské dílny manželů Hlavsových. Hlavní roli svěřili Ondřejovi Vetchému a náš štáb je při natáčení zastihl na hradě Sovinec. Také představíme paralympijskou medailistku – plavkyni Bělu Třebínovou a navštívíme dílnu sester z Českobudějovické kongregace sester Nejsvětější Svátosti, které šijí oděvy pro kněze a textilní doplňky do kostelů. Na závěr vás pozveme na výstavu Olomoucká synagoga, která připomíná nejen její krásu a velikost, ale i tragický válečný osud celé židovské obce. Pořadem provází Petra Oppeltová.


Natáčení filmu Poslední útěk Jeronýma Pražského

Přibližně před rokem mohli diváci České televize zhlédnout premiéru úspěšného hraného dokumentu o Mistru Janu Husovi Cesta bez návratu z autorské dílny manželů Hlavsových. V těchto dnech už tvůrci dokončují práce na filmu Poslední útěk Jeronýma Pražského, který je jeho volným pokračováním. Hlavní roli svěřili Ondřejovi Vetchému a náš štáb je při tom zastihl na hradě Sovinec.

Autor reportáže: Luisa Divišová


Běla Třebínová – paralympijská medailistka

Pro Českou republiku vyplavala Běla Třebínová sedm paralympijských medailí, z toho tři zlaté. Z posledních čtyř paralympiád vynechala jenom tu v Londýně. Dalších sedm nejcennějších kovů získala na mistrovstvích světa hendikepovaných. To, že doma v Českých Budějovicích navštěvuje v katedrále latinské mše, se jí při cestování po světě vyplatilo – ať byla kdekoli, neměla při bohoslužbách problém porozumět.

Autor reportáže: Markéta Bočková


Paramenta v Českých Budějovicích

Latinské označení pro liturgické textilie – paramenta – si jako název pro svou dílnu zvolily sestry z Českobudějovické kongregace sester Nejsvětější Svátosti. Oděvy pro kněze a textilní doplňky do kostelů šily už jejich předchůdkyně před víc než sto lety. I do církevního odívání přitom promlouvají módní trendy a zasahují moderní technologie.

Eucharistie paramenta

Autor reportáže: Markéta Bočková


Olomoucká synagoga (1897 – 1939) – výstava

Velkolepá Olomoucká synagoga, kterou fašisté vypálili hned v první den okupace, měla zmizet z mapy města na věky a to se bohužel podařilo. Aby definitivně nezmizela i z paměti obyvatel města, připravilo zdejší Muzeum umění unikátní výstavu s názvem Olomoucká synagoga (1897 – 1939), která připomíná nejen její krásu a velikost, ale i tragický válečný osud celé židovské obce.

Autor reportáže: Luisa Divišová


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD