Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu přineseme reportáž z třebíčské konference o benediktinech. Dále zavítáme na Svatý Kopeček na Romskou pouť; modlitby letošního setkání byly obětovány také za vyřešení nesnadné situace na severu Čech. S motorkáři z Evangmota se vydáme na mototour po Česku a hlavně do Sobotína, kam každé dva roky přijíždějí dělat radost lidem do místního domova pro seniory. Navštívíme Křesťanskou mateřskou školu Karolínka ve Slavkově, kterou zde otevřela Kongregace Chudých školských sester. Představíme nový katechismus pro mladé YOUCAT a seznámíme vás s novým brněnským rabínem Šlomo Kučerou. Nakonec vás čeká fejeton Vlastimila Fürsta s názvem „Odmítnutý nápadník“. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Benediktini v Třebíči

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek V rámci benediktinského roku se v září v Třebíči uskutečnila mezinárodní vědecká konference zaměřena na benediktiny – jejich každodennost, architekturu, spiritualitu a propojení s Třebíčí. Počátky tohoto města sahají až k roku 1101, kdy zde byl založen benediktinský klášter. A právě benediktinský řád sehrál v historii města Třebíče v průběhu staletí významnou úlohu.

V příspěvku účinkují: Prokop Siostrzonek – převor benediktinského kláštera Břevnov, Marek Matějek – hlavní organizátor konference, Andrea Čeplá – Národní památkový ústav Ostrava

Pozvánka na konferenci Benediktini
Benediktini na Wikipedii

Romská pouť na Svatý Kopeček

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek V sobotu 17. září proběhla v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce tradiční Romská pouť organizovaná Charitou Olomouc. Ještě před mší letos vzpomenuli poutníci modlitbou na své rodiny a přátele na Šluknovsku, kde ve stejný den opět lidé proti romské menšině protestovali.

V příspěvku účinkují: Jana Březinová – Charita Olomouc, Vojtěch Vágai – římskokatolický kněz, farnost Bechyně

Charita Olomouc

Evangmotoklub

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek S motorkáři z Evangmotoklubu jsme vás seznámili už před několika lety. Tentokrát jsme se s nimi vydali na mototour po Česku a hlavně do Sobotína. Každé dva roky tam přijíždějí dělat radost lidem do místního domova pro seniory. Evangmotoklub vznikl před šesti lety, aby sdružoval motorkáře, které spojuje víra v boha a chuť poznávat různé církevní sbory.

V příspěvku účinkují: Petr Neuman – Viking, Štěpán Brodská – Sip, Hana Řezáčová – ředitelka Střediska v Sobotíně

EvangMoto

Mateřská škola Karolínka ve Slavkově u Brna

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek Ve Slavkově od nového školního roku otevřela Kongregace Chudých školských sester naší Paní mateřskou školu Karolínka. Tato kongregace působila ve slavkovském školství už od roku 1883. Před dvěma lety založily sestry jednu třídu mateřské školy, od letošního září otevřely už tři. Školka je pojmenovaná po zakladatelce řádu Karolině Gerhardinger.

V příspěvku účinkují: sestra Josefa – ředitelka MŠ Karolínka, Jana Šustková – učitelka MŠ Karolínka

Křesťanská mateřská škola Karolínka

YouCat

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Katechismus pro mladé YouCat zprostředkovává úhrn katolické víry, tak jak byla předložena Katechismem katolické církve, ovšem jazykem a formou přiměřeným mladému člověku.

V příspěvku účinkují: Pavel Konzbul – spirituál Biskupského gymnázia Brno, Vít Zatloukal – ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference

YouCat na Víra.cz

Seznamte se: Šlomo Kučera – rabín

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Brněnská židovská obec čekala na svého duchovního vůdce tři roky. Loni se konečně rabinátu ujal Šlomo Kučera. Rodilý Brňák začal svoji cestu k Bohu a náboženství hledat až v šestnácti letech a duchovní hodnoty, které mu byly blízké, našel právě v judaismu. Pod vedením rabiho Kollera, jehož ve funkci vystřídal, se začal připravovat na několikaletou konverzi.

V příspěvku účinkují: Šlomo Kučera – rabín, Ruth Kučerová – manželka rabína

Židovská obec Brno

Tak to vidím já

Fejeton Vlastimila Fürsta – Odmítnutý nápadník

Klikněte pro větší obrázek V patnácti jsem se zamiloval do holky z dobré rodiny. Zatímco její táta byl známý malíř, ten můj, jako bývalý kazatel, dělal dělníka v továrně. Byl jsem plachý a nesmělý kluk, a tak jsem se dlouho odhodlával, než jsem našel odvahu se jí při jedné příležitosti zeptat, jestli by se mnou nechtěla chodit. Podívala se na mne a pak prohlásila: „To bych to s tebou trhla!“ Asi je vám jasné, co to s mou citlivou duší i s mým sebevědomím udělalo.

Na tuto příhodu jsem si vzpomněl, když jsem jednou po ránu v Bibli četl známý Ježíšův výrok: „Vždyť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby každý, kdo v něho uvěří, unikl záhubě a získal věčný život. Bůh svého syna neposlal proto, aby svět odsoudil, ale zachránil. Kdo v něho věří, unikne odsouzení.“ (Jan 3,16-18) Podle Ježíše je každý člověk na naší planetě milován samotným Bohem. Jenže my jeho lásku nechceme vidět. Naopak, svádíme na Boha vše, co se nám nelíbí. Dokonce i vlastní neúspěchy.

Při čtení Ježíšových slov jsem si vzpomněl na to dávné odmítnutí a najednou se mi vybavily i pocity, které jsem tehdy prožíval. Při tom jsem si uvědomil, že něco podobného často prožívá i Bůh. Říkal jsem si, co asi cítí, když lidem vypráví o své lásce a dostává odpověď: „Bože, to bych to s tebou trhl“.

Já to tehdy v patnácti vzdal. O to víc obdivuji Boha, že to s námi zatím nevzdal, ale zkouší to znovu a znovu. Jeho láska se nenechá odradit.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST