Radosti a strasti života víry. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V dalším vydání Křesťanského magazínu zavítáme s arcibiskupem Dominikem Dukou za piloty do Čáslavi a přineseme reportáž o proměně trnavské katedrály, na které pracuje i moravský výtvarník Otmar Oliva. Také navštívíme benefici na podporu dobrovolnictví v Českých Budějovicích a podíváme se do redakce časopisu Dialog Evropa XXI, který už 20 let vydává Moravsko-slezská křesťanská akademie. Další časopis, který představíme, je určen seniorům a jmenuje se Strom. V závěru vás seznámíme s hlavní vězeňskou kaplankou Květoslavou Jakubalovou a poslechneme si fejeton Hany Pinknerové s názvem Úklid. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Pražský arcibiskup mezi piloty v Čáslavi

režie: Petr Chovanec

Klikněte pro větší obrázek Ve středu 23. 3. 2011 navštívil pražský arcibiskup Dominik Duka jako předseda rady ČBK pro duchovní službu v armádě příslušníky 21. základny taktického letectva Čáslav. Setkal se s velením základny, se zástupci obou letek i technického personálu.

V příspěvku účinkuje: Dominik Duka – arcibiskup pražský

21. základna taktického letectva Čáslav

Olivova proměna trnavské katedrály

režie: Josef Kvasnička

Klikněte pro větší obrázek V moravském Velehradu startuje proměna jednoho z nejvýznamnějších slovenských katolických kostelů. Výtvarník Otmar Oliva pracuje na nové liturgické výzdobě katedrály svatého Jana Křtitele v Trnavě. Práce jsou rozplánovány na tři roky, jejich výsledkem bude v evropských chrámech málo obvyklé spojení tradiční, v tomto případě barokní výzdoby s moderním uměním.

V příspěvku účinkují: Otmar Oliva – autor proměny trnavské katedrály, Róbert Bezák – arcibiskup Trnavské arcidiecéze

Trnavská arcidiecéze
Otmar Oliva

Benefice na podporu dobrovolnictví v sociálních službách v Českých Budějovicích

režie: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Arthur Shopenhauer řekl: „Aby se člověk dozvěděl, kolik štěstí může v životě přijmout, stačí, aby zjistil, kolik může dát“. Citát tohoto slavného muže provázel akci „Dobrovolnictví spojuje“. V Mercury Centru v Českých Budějovicích se představily čtyři organizace – DC ADRA České Budějovice, Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě České Budějovice, Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže České Budějovice a Ústav zdravotně sociální práce Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

V příspěvku účinkuje: Věra Michalicová – vedoucí dobrovolnického centra Charity České Budějovice

Dobrovolnické centrum České Budějovice
Salesiánské středisko mládeže České Budějovice
Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity
Dobrovolnické centrum České Budějovice

Zemřel sochař Vojtěch Adamec

Klikněte pro větší obrázek Pohřební mši svatou se v pondělí 4. dubna v kostele svatého Jiljí v Praze rozloučila veřejnost s akademickým sochařem Vojtěchem Adamcem – autorem mnoha významných děl. Mezi nimi například vyniká pomník z bronzu, který vytvořil mistr jako poctu Svatému otci Janu Pavlu II. nebo sousoší svatých Vojtěcha a Radima v Libici, na kterém pracoval se svou manželkou Marií. V roce 2008 na Velehradě obdržel Vojtěch Adamec za své životní dílo od České biskupské konference Řád svatých Cyrila a Metoděje.

Vojtěch Adamec na Wikipedii

Moravsko-slezská křesťanská akademie

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Odbornému publiku jistě Moravsko-slezskou křesťanskou akademii představovat nemusíme. Za dvacet let svého působení zvládli její členové uspořádat nespočet přednášek, konferenci a debat nebo vydávat odborný časopis Dialog Evropa XXI. A právě do jeho redakce jsme se s naším štábem vydali.

V příspěvku účinkují: Petr Cekota – redaktor, Jiřina Štouračová – předsedkyně Moravsko-slezské křesťanské akademie, Augustin Svoboda – místopředseda Moravsko-slezské křesťanské akademie

Moravsko-slezská křesťanská akademie

Časopis Strom – barvy života

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek V záplavě nejrůznějších magazínů pro mladé se časopis Strom určený seniorům téměř ztrácí, přesto si za necelý rok své existence našel mnoho čtenářů. Nesnaží se být konkurencí existujících časopisů ani odborným periodikem, naopak, svými články chtějí redaktoři své čtenáře potěšit a povzbudit. Nenajdete tu žádnou politiku ani kontroverzní společenská témata, ale hlavně rozhovory se zajímavými lidmi nebo reportáže z poutavých míst.

V příspěvku účinkují: Ivana Jeništová – šéfredaktorka, Luboš Nágl – redaktor

Časopis Strom – barvy života

Seznamte se – Květoslava Jakubalová – hlavní kaplanka Vězeňské služby ČR

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Pomáhá lidem, kteří buď vlastní vinou, nebo shodou nešťastných náhod ztratili svobodu. Mohou s ní probírat osobní problémy, nebo si jen tak přijít pro radu. Květoslava Jakubalová se věnuje práci vězeňské kaplanky již šestnáct let a setkání s ní je pro vězně mnohdy jediný světlý bod dne. O její práci jsme si s ní povídali za zdmi rýnovické věznice.

V příspěvku účinkuje: Květoslava Jakubalová – hlavní kaplanka Vězeňské služby ČR

Vězeňská služba ČR

Tak to vidím já

Fejeton Hany Pirknerové – Úklid

Klikněte pro větší obrázek Čas od času to na mne přichází. Nejčastěji na jaře. Potřebuji mít alespoň půl dne čas a ideální je, když nikdo jiný není doma. Co dělám? Vyberu všechno oblečení ze šatníku, pěkně jedno po druhém. Naházím oděvy na hromady a nemilosrdně třídím. Co se toho nashromáždí, řekněme za jeden rok, to by člověk nečekal… Aha, tuhle červenou hedvábnou halenku jsem dostala od sousedky někdy před rokem, když ona třídila svůj šatník. Zdála se mi moc hezká, ale vlastně nikdy jsem ji neměla na sobě. Je docela hezká, jenže já si ji nikdy na sebe neobleču. Vůbec to není můj styl. Pryč s ní. Černá úzká sukně, jeden ze základních bodů mého šatníku. Jenže zrovna tahle je tím základním bodem mého šatníku už aspoň pět let. Když jsem šla posledně na koncert, zkoušela jsem si ji vzít, ale zjistila jsem, že v ní nevydržím delší dobu sedět. Nějak se mi srazila v pase nebo co… Pryč s ní! Takhle jsem probírala kus za kusem a některé jsem věšela zpátky na ramínka do skříně, jiné jsem pečlivě skládala do tašek, protože by ještě někomu mohly posloužit. A pak tu byla ještě třetí hromada. Svršky z ní jsem cpala do igelitek s jasným záměrem: nelítostně je vyhodím. Styděla bych se je někomu dát. Právo přežívat v mém šatníku měly jen díky silnému citovému poutu, které jsem k nim chovala… Které jsem chovala až doteď, protože právě teď jsem s nimi skoncovala. Šup do igelitky!

Když jsem skončila, pocítila jsem obrovskou úlevu. A to se jednalo jen o šatník. Co kdybych takhle pročistila svoji hlavu? Jestliže si připadám svobodnější po vytřídění textilií, co teprve kdybych vytřídila myšlenkové zásoby? Kolik hloupostí jen asi nosím v hlavě? Co drobností jsem možná neodpustila, ani o tom už nevím, ale pořád zabírají místo v mé hlavě. A co teprve moje provinění, za která jsem se nikdy neomluvila a neprosila za odpuštění: nesplněné sliby, nestihnuté úkoly, věrohodné výmluvy, objektivní důvody… No nazdar. Tam musím mít ale binec. To se zas bude, než to vyčistím! Taky to je potřeba, vzít si čas aspoň na půl dne a přehodnotit s modlitbou své vztahy, myšlenky, názory, skutky. Co mě bude někde tlačit nebo píchat, to není v pořádku.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST