Radosti a strasti života víry. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Dnes se v magazínu podíváme, jak v Šumperku lidé nejrůznějších profesí nacvičovali Rybovu Vánoční mši a pak ji přijeli zahrát na České velvyslanectví ve Vídni. Společně s věřícími ve Střílkách oslavíme pravoslavné Vánoce. Přineseme reportáž z tradiční celosvětové akce Alianční týden modliteb, která se koná každoročně v polovině ledna. Také představíme dva brněnské projekty Tříkrálové sbírky – Domov pokojného stáří na Kamenné a stacionář Effeta. Seznámíme vás s duchovním a zároveň blogerem Vlastíkem Fürstem, jehož úvahy na internetu patří k velmi navštěvovaným, a na závěr si poslechneme jeho komentář s názvem „Kalamitka“. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Rybova Mše vánoční v Šumperku

režie: Lubomír Hlavsa

Klikněte pro větší obrázek Amatérský pěvecký sbor „Schola od svatého Jan Křtitele“ v Šumperku se o vánočních svátcích každoročně rozrůstá o další zpěváky: doktory, inženýry, učitele, pekaře či truhláře, aby si spolu zazpívali Vánoční mši Jana Jakuba Ryby. Tentokrát se jejich vystoupení rozrostlo o návštěvu Českého velvyslanectví ve Vídni.

V příspěvku účinkují: MUDr. Vít Rozehnal – dětský lékař a sbormistr
Tomáš Vurst – grafik
Zdeněk Brož – starosta města Šumperka
Petr Suchomel – místostarosta města Šumperka

www.schola-sumperk.cz

Pravoslavné Vánoce

režie: Petr Baran

Klikněte pro větší obrázek O čtvrteční noci z 6. na 7. ledna začaly vánoční bohoslužby pravoslavné církve. Jak probíhaly ve Střílkách, v kapli svatého Rostislava, která je součástí rodinného domu pravoslavného kněze, se podíváme v následující reportáži.

V příspěvku účinkuje: Petr Kliment Koutný – duchovní správce Pravoslavné církevní obce ve Střílkách

www.pravoslavi-strilky.cz

Alianční týden modliteb

režie: Inka Chadimová

Klikněte pro větší obrázek Alianční týden modliteb je celonárodní ekumenická modlitební iniciativa Evangelikální aliance, která je pořádána již od roku 1856 a byla průvodním znakem duchovního probuzení v USA a Velké Británii. Jejím cílem je projev jednoty Božího lidu skrze modlitbu a vzájemné žehnání mezi sbory a farnostmi ve městě nebo v regionu, svědectví z různých sborů, povzbuzení, vyznání potřebnosti druhých církví a respektu k jejich službě. I v České republice se na desítkách míst scházejí křesťané z různých církví, aby se společně modlili za svá města a regiony a vyjádřili svou jednotu a ochotu spolupracovat bez ohledu na svou denominační příslušnost.

V příspěvku účinkují: František Apetauer – Apoštolská církev
Michal Vaněk – Slovo života
Ivo Vobejda – Wesleyánská církev

www.ea.cz

Projekty tříkrálové sbírky

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek Dobročinná akce Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Charita Česká republika, je největší dobrovolnickou akcí u nás a v roce 2011 se v celostátním měřítku uskuteční již po pojedenácté. Výtěžek sbírky je určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí, a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně desetina výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí. Do ulic obcí a měst vychází více než 14 tisíc kolednických skupinek (přibližně 50 000 dobrovolníků) a výnos sbírky činí zpravidla něco mezi 45–60 miliony korun. Představíme Vám dva projekty, které byly nebo budou z tříkrálové sbírky podporovány v brněnské diecézi – Domov pokojného stáří Kamenná a stacionář Effeta.

V příspěvku účinkují: Petr Kubíček – koordinátor Tříkrálové sbírky v Brněnské diecézi
Marie Žižkovská – vedoucí Domova pokojného stáří Kamenná v Brně
Helena Hrazdírová – obyvatelka Domova pokojného stáří Kamenná v Brně
Karel Weisshaupel – vedoucí stacionáře Effeta v Brně
Zdena Burešová – matka klienta Effety
Markéta Stejskalová

www.dchbrno.charita.cz
www.trikralovasbirka.cz

Seznamte se – Vlastimil Fürst

Klikněte pro větší obrázek Kazatel Církve adventistů sedmého dne Vlastík Fürst pracuje jako duchovní už přes dvacet let. Teprve nedávno ale začal působit jako blogger – tedy člověk, který píše svoje úvahy na internetu. Jeho zamyšlení patří k velmi navštěvovaným a ty nejlepší nedávno dokonce vyšly v knize s názvem Pastorův blog.

vlastikfurst.blog.idnes.cz

Jak to vidím já – fejeton Vlastimila Fürsta
Kalamitka

To sobotní ráno jsem na bohoslužbu vyrazil pěšky. Mrzlo, sluníčko bylo schované za mraky, ale já měl radost, že se mohu kousek projít. Jak jsem tak šel a radoval se, najednou mi na nose přistála sněhová vločka. První vločka této zimy. Moje radost se najednou vytratila. Odpoledne mne čekala cesta autem a já už v mysli viděl závěje a hromady sněhu na cestě.

Klikněte pro větší obrázek V takové náladě jsem došel až k modlitebně. To už hustě sněžilo. Z jednoho auta na parkovišti vyběhly malé děti: „Hurá! Konečně sníh!“ Jejich rozzářené oči mi najednou ukázaly kalamitky v úplně jiném světle. Najednou to byly krásné sněhové vločky. Nepadaly z nebe, aby mi otravovaly život. Padaly, aby přinesly radost malým dětem a třeba lyžařům. Podle knihy kazatel „má všechno určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas“. Takže je také „čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas poskakovat…“

To ráno sněžilo a já hned viděl kalamitu, protože jsem se díval očima řidiče. Děti ale viděly nádherné bílé vločky. Těšily se, že budou stavět sněhuláky a už se nemohly dočkat, až konečně vytáhnou sáně. Děkoval jsem Bohu za ty zářící dětské oči. Díky nim i ty mé najednou místo problémů, které zima přináší, vnímaly i tu příjemnější stránku tohoto ročního období.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST