Kaleidoskop zajímavostí zavede diváky do nové církevní nemocnice v Praze na Žižkově, poodhalí krásu Španělské synagogy po nákladné rekonstrukci a představí fenomén Plzeňské madony. Režie B. Jetelina

Obsah dílu

Přehrát vše

Na výstavě nazvané Nad slunce krásnější v Masných krámech v Plzni je k vidění socha místní madony. Jedna z nejvzácnějších gotických památek v Česku má ale i svou duchovní hodnotu. K Plzeňské madoně se lidé modlili v mnoha krizích, při pandemiích i během válek.

Nemocnici na pražském Žižkově provozují sestry sv. Kříže z Kroměříže, řada řeholnic v ní přímo pracuje. „Nechceme být církevní nemocnicí jen podle názvu,“ říkají ti, kteří zdravotnické zařízení udržují v chodu. Nemocnice má lékárnu, deset ambulancí a lůžkovou část. Protože sídlí ve značně zanedbaném domě, probíhá zde rozsáhlá rekonstrukce, po níž by se měla zvednout kapacita zařízení na 75 lůžek následné a rehabilitační péče a deset lůžek dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.

Židovské muzeum v Praze otevřelo pro veřejnost Španělskou synagogu. Více než půl druhého roku zde probíhaly rozsáhlé opravy. Návštěvníci tu nově objeví i výstavu mapující osudy židovské komunity v českých zemích v 19. a 20. století.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD