Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov
Obsah dílu
V Křesťanském magazínu z Prahy se nejdříve vrátíme k Evropskému setkání mládeže organizované komunitou Taizé. Mladí křesťané při něm nejen zpívali a diskutovali, jak je jim vlastní, ale nedílnou součástí setkání bylo i soustředěné ticho modlitby. O jeho významu mluví v reportáži představený komunity bratr Alois.
V Komunitním centru sv. Prokopa probíhá již řadu let hudební setkávání s názvem Třináctého na třináctce. Před Vánoci tu vystoupila stálice české hudební scény skupina Oboroh.
Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku skrývá řadu symbolů, které odkazují ke kořenům evropské civilizace. Na některé z nich upozornil štáb České televize dlouholetý zaměstnanec této instituce Marek Hannibal.
Obec křesťanů ve spolupráci se Společností křesťanů a židů společně slaví Chanuku i Advent. Každá z tradic si zachovává vlastní pojetí a zároveň se otevírá druhým.
Ústředí pražské židovské obce se zaplnilo mladými divadelníky, aby zde ztvárnili některé biblické texty. Chanuku si pak mnozí připomněli i prostřednictvím tradičního běhu centrem Prahy. Ten má svou mnohovrstevnatou symboliku – a nejedná se pouze o plamen nesené pochodně.
Česká mše vánoční na Hlavním nádraží v Praze – i to už je svého druhu tradice. „Rybovka“ prolnutá hlášením o příjezdech a odjezdech vlaků vytváří neopakovatelnou atmosféru, za kterou sem rok co rok přichází stále větší množství lidí.
Martin ve zdi byl dějištěm romské bohoslužby ČCE. I tady se hrálo divadlo – hra napsaná speciálně pro romské děti.
Vánoční muzikál Narozený zase zněl v kostele sv. Anny v Lanškrouně. Všichni účinkující hráli a zpívali zcela zdarma – to proto, aby z výtěžku mohly být zakoupeny nástroje pro talentované děti z dětského domova.
Evropské setkání Taizé
Setkání Taizé proběhlo na přelomu roku v Praze. Mladí se sem vrátili poprvé od roku 1990. Představený komunity bratr Alois nicméně podotýká, že se od té doby mnohé změnilo. Lidé byli tenkrát mnohem více nadšení. Také počet poutníků byl tehdy o poznání větší. I tak bylo setkání důležitým impulsem pro mnohé křesťany u nás. A kdo mohl být přítomen například na doprovodných přednáškách Tomáše Halíka nebo Tomáš Sedláčka, asi zaznamenal, že zájem mladých o inspirativní myšlenky skutečných osobností je stále stejně neutuchající.
V příspěvku účinkují: bratři Alois a Benoit, Claudio Monge, Karim-Pierre Maalej, Joel Ruml, Daniel Fajfr, Dominik Duka, Tomáš Sedláček, Markéta Sedláčková
Česká televize: Modlitba z evropského setkání Taizé
Třináctého na třináctce
Oboroh představil v Nových Butovicích své nové album. Zájem publika potvrdil, že i přes občasné změny obsazení, je tato skupina skutečnou stálicí české folk-rockové scény.
V příspěvku účinkují: Slávek Klecandr, Lucie Haschková
Symbolika sídla EP ve Štrasburku
Některé ne zcela známé motivy, které sehrály svou roli při zrodu jednotné Evropy, představuje odborník na evropské právo Pavel Svoboda. Kulturně-historické kořeny, ze kterých EU vyrostla, se projevují i v architektuře budovy, která je ve Štrasburku sídlem EP. Logicky tak zde pozorný návštěvník objeví i mnohé připomínky křesťanství. Na některé z nich upozornil kameramana ČT člověk, který v této budově již mnoho let pracuje – Marek Hannibal.
V příspěvku účinkují: Pavel Svoboda, Marek Hannibal
Symbolika světla v křesťanské a židovské kultuře
Chanuka a advent – obě tato období v sobě mají zakódovánu důležitou symboliku světla. Některé lidi ze Společnosti křesťanů a židů tak logicky napadla otázka: Proč by se věřící v tomto čase nemohli setkat ke společnému slavení, aniž by se pokoušeli ze svých kultur vytvářet nesourodý koktejl? A od nápadu nebylo daleko k realizaci…
V příspěvku účinkují: Ivan Štampach, Zora Nováková
Oslavy Chanuky v Praze
Dětským divadlem, hudbou a zpěvem se slavila Chanuka v Praze. Někteří slaví i během Hakoach se symbolickým startem a duchovně zaměřenou cílovou destinací. Kamera Křesťanského magazínu byla u toho.
V příspěvku účinkují: Michal Spevák, Beata Bartošová
Rybova mše na Hlavním nádraží
Takřka v předvečer Štědrého dne se v hlavním městě zpívá a hraje Rybovka“ na největším vlakovém nádraží. 23. prosince po poledni se tu spontánně schází všichni hudebníci, kteří si chtějí zahrát či zazpívat ve skutečně unikátním tělese. Cestujícím, kteří se z Prahy rozjíždí do všech koutů republiky, symbolicky přibalí trochu té vánoční poezie s sebou…
V příspěvku účinkují: Lukáš Prchal, Ladislav Lindner, Michaela Šlajchrtová
Bohoslužba ČCE pro Romy
U Martina ve zdi se v rámci bohoslužby pro menšiny hrála vánoční hra. Protože klasické ztvárnění vánočních příběhů se pro romské děti příliš nehodilo, napsala autorka židovského vyznání speciální kus přímo pro ně. S jakým úspěchem se hra setkala? To zjišťoval Michael Otřísal přímo na místě.
V příspěvku účinkují: Mikuláš Vymětal, Lukáš Prchal
Narozený
Premiéra rockového muzikálu, který vypráví o paralelách vánočního příběhu, vzbudila pozornost v Lanškrouně. Akce si zaslouží pozornost i proto, že celý výdělek byl věnován na charitativní účely.
V příspěvku účinkují: Jiří Hurych, Michael Holas