Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

Čtrnáctý Křesťanský magazín z Prahy otevřeme zase hudbou, kterou tentokráte v pastoračním centru sv.Vojtěcha při svém tradičním festivalu Vox produkovaly křesťanské kapely z celé republiky. V době předvánoční se pravidelně koná také Večer důvěry, modlitební setkání se zpěvy z Taizé. Někteří z účastníků se tu navíc připravovali na cestu do Říma, kde se letos koná velké evropské setkání mladých křesťanů. Velice ožehavé téma vzájemného vztahu křesťanů a muslimů se řešilo na malé konferenci v Praze a svou novou knihu představil veřejnosti plodný myslitel a spisovatel, Tomáš Halík. Kamery Křesťanského magazínu nemohly chybět ani při avizovaném koncertě amerického vokálního sextetu Take 6. Strhující hudební zážitek doplňuje rozhovor se zakladatelem kapely, Claude McKnightem. V bloku zpráv z domova se ohlédneme za některými z desítek událostí na poli českých církví a nakonec se na chvíli zastavíme u stále třaskavého tématu znovuobnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Vox zněl hlasem mladé křesťanské hudby

Klikněte pro větší obrázek Vypadá to, že festival křesťanských skupin už našel svůj stálý domov. Poněkud divadelní prostory kostela sv. Vojtěcha se zdají být ideální prostředím pro přehlídku hudby, která umí být doma na jevišti i před oltářem.

V příspěvku účinkují: Marián Lipovský, Tomáš Polívka

VOX 012

Večer důvěry voněl světlem svíček

Klikněte pro větší obrázek Příjemné prostory Komunitního centra Matky Terezy se oblékly na chvíli do oranžové, slunečně ohnivé barvy ekumenické komunity v Taizé. Tradiční setkání letos poskytlo i možnost rozhovoru nad biblickými tématy, stejně tak jako praktické informace pro ty, kdo hodlají na konci roku navštívit Řím, kde se bude konat velké evropské setkání mladých.

V příspěvku účinkují: Vlaďka Jelínková, bratr Wojtek, Petr Hromek

Večer důvěry se Slavností světla v Praze
Komunita Taizé

Církev a islám

Klikněte pro větší obrázek Pod suchým názvem se skrývá žhavé téma vztahu křesťanů a muslimů se všemi vzájemnými předsudky a kulturními nevraživostmi.

V příspěvku účinkují: Ida Glaser, Pavel Hošek

Evangelikální teologická konference 2012: Církev a islám
Křesťan Dnes: Evangelikální teologická konference Církev a islám se bude v Praze konat příští týden

Chci, abys byl, přeje si spolu s námi katolický teolog

Klikněte pro větší obrázek Tomáš Halík stále plní své roční penzum jedné nové knihy. Pro prezentaci jeho knihy poskytli důstojné prostředí pražští dominikáni.

V příspěvku účinkují: Tomáš Halík

Tiskové středisko ČBK: Vychází nová kniha Tomáše Halíka: Chci, abys byl
Nejsv. Salvátor: Chci, abys byl

Gospel si rozumí s jazzem

Klikněte pro větší obrázek Alespoň v podání amerického vokálního sextetu, který opravdu dorazil do Prahy. Zaplněný sál Národního domu na Vinohradech byl svědkem strhujícího koncertu těchto hlasových virtuózů, při kterém i velmi bílí čeští smetanovci použili své dlaně jako doprovodný nástroj.

V příspěvku účinkují: TAKE 6, Claude McKnight

TAKE 6
ReverbNation

Den veteránů u sv. Mikuláše

Klikněte pro větší obrázek Populární kostel u Staroměstského náměstí zažil nástup vojenské jednotky do vzpomínkové bohoslužby na minulé i současné veterány naší armády.

V příspěvku účinkují: David Tonzar, Jan Kozler

Chrám sv. Mikuláše

Cesta domů má přátele

Klikněte pro větší obrázek Aukce uměleckých děl pro hospicovou organizaci Cesta domů odhalila, kolik lidí je ochotno přispět na dobrou věc.

Charitativní aukce 2012

Evangelium cestou sv. Ignáce

Klikněte pro větší obrázek Mladí jezuité se ve vinořské Mariapoli radili, jak předat dobré zprávy těm, kteří z nich kdysi žili a dnes je neznají.

V příspěvku účinkují: James Corkery, Jan Regner

Jesuit.cz: V Praze budou jezuité z celé Evropy rokovat o nové evangelizaci

Jan Pavel II. opět v Praze

Klikněte pro větší obrázek Do svatovítské katedrály dorazily ostatky zemřelého papeže. Z rukou kardinála Dziwisze je přijal pražský arcibiskup Dominik Duka.

Týden.cz: Krakovský arcibiskup přiveze do Prahy ostatky Jana Pavla II.
ČT24: Ostatky Jana Pavla II. v Praze (video)

Tajemství věže sv. Michala

Klikněte pro větší obrázek Při opravách nepříliš známého kostela uprostřed Prahy byly otevřeny dvě skříňky s dobovými materiály.

Kostel sv. Michala v Jirchářích

Mariánský sloup ANO i NE a jak dál?

Klikněte pro větší obrázek Nedávné prohlášení pražského primátora o znovuustavení mariánského sloupu na Staroměstské náměstí vyvolal v některých kruzích překvapivě bouřlivou reakci. Odkud se bere tolik vášně ve vztahu k jedné barokní soše?

V příspěvku účinkují: Jan Bradna, Milena Bartlová, Jan Royt, Joel Ruml, Petr Melmuk, Petr Váňa, David Černý

Mariánský sloup na Wikipedii
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí
Metro.cz: Praha zvažuje obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí
ChristNet.cz: Mariánský sloup na Staroměstském náměstí opět jablkem sváru
E-cirkev.cz: Synodní rada ČCE k záměru znovu postavit na Staroměstském náměstí mariánský sloup

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST