Cenou Emmy ověnčený speciál k americkému animovanému seriálu z produkce Cartoon Networku

Na zápraží domova pro smyšlené kamarády se jednoho dne objeví bedna na hračky opásaná řetězem a s varováním, že ji nikdo nemá otevírat. Dobrosrdečná Frankie nehodlá dbát příkazů pana Herrimana a když z ní uslyší vycházet zoufalý hlásek, bednu otevře. Tím se před ní rozprostře svět nezměrné fantazie, do kterého začne ráda utíkat před dřinou a nevděkem, kterým musí v domově čelit. Když pak jednoho dne není nikde k nalezení, vydají se ji Mac s Modrou, Eduardem, Koko a Wiltem hledat. Ale zachránit ji ze spárů nevypočitatelného světa uvnitř truhly bude úkol hodný nejen opravdových hrdinů, ale také věrných kamarádů.

Celovečerní speciál k seriálu Domov pro smyšlené kamarády vznikl v roce 2008 a získal prestižní cenu Emmy. Americký animovaný seriál Domov pro smyšlené kamarády vymyslel a realizoval proslulý animátor Craig McCracken, který se před tím podílel na výrobě populárního seriálu Dexterova laboratoř a následně proslul svým autorským počinem The Powerpuff Girls. Zatímco předchozí projekty částečně vycházely z klasických motivů populární kultury, které získávaly ozvláštnění osobitou stylizací a přesazením na postavy dětských hrdinů, tentokrát McCracken za přispění animátorky Lauren Faustové, která později stála za mezinárodním fenoménem Můj malý Pony: Přátelství je magické, vytvořil zcela originální koncept. Kolem psychologického fenoménu imaginárních kamarádů vystavěl svět, kde se po vymyšlení tito společníci stávají reálnými. To zavdalo k vytvoření nesčetné plejády roztodivných, barvitých a mnohdy až surreálních figur smyšlených kamarádů, z nichž každý má zcela osobitý vzhled i charakter, byť desítky z nich se v seriálu jen mihnou. Hlavní tahák pak představují osobnosti postav, které se objevují v každé epizodě a svou interakcí proměňují i každodenní úkony v burleskní eskapády. V základu seriálu ale při tom tepe melancholické srdce v podobě motivu přátelství, které nemůže vydržet navěky, ale vzpomínky na něj rozhodně ano.

Domov pro smyšlené kamarády náleží mezi největší hity americké kabelové stanice Cartoon Network a po dobu svého vysílání v letech 2004 až 2009 získal na třicet nominací na prestižní televizní ceny Emmy a animační ceny Annie, z nichž celkem jedenáct proměnil. Uhrančivý mix rozpustilosti, nespoutané kreativity a pravidelně probublávajících dramatičtějších motivů vycházejících z propracovaných charakterů hlavních i vedlejších postav přesně zapadá do charakteristického stylu stanice Cartoon Network. Ta si během dvou desetiletí existence vybudovala renomé coby producent nejoriginálnějších a nejvtipnějších seriálů pro děti a mládež, přičemž mnohé z nich se staly kultovními hity i mezi dospělými diváky. Legendární tituly jako právě ty, na nichž se podíleli Craig McCracken a Lauren Faustová, ale i další jako Samuraj Jack, Camp Lazlo, Chowder či The Marvelous Misadventures of Flapjack vydobyly Cartoon Networku takovou popularitu, že konkuruje nejsledovanějším televizním stanicím zaměřeným na děti, Disney Channelu a Nickelodeonu. V tomto triumvirátu má Cartoon Network neotřesitelnou pozici díky nekompromisnímu udržování svého stylu. Namísto napodobování cizích vzorů totiž kráčí striktně vlastním směrem, a naopak sám je v pozici, že utváří trendy, které se konkurence pokouší napodobit. Staví při tom na neokoukané vizuální stylizaci, nadsazeném pojetí žánrových schémat a odvázaném absurdním humoru. Hlavní klíč k úspěchu pak představuje zajišťování větší autorské svobody tvůrců a především přesvědčení, že by se děti neměly podceňovat a namísto uniformních franšízových prefabrikátů by měly dostávat originální podívanou.

Napište nám