Magazín regionů zemí visegrádské čtyřky, tentokrát na téma zanikající řemesla. Připravili: M. Růžičková, N. Obrtelová a V. Štvrtňa

Obsah dílu

Přehrát vše

Magazín regionů zemí visegrádské čtyřky. Společným tématem se tentokrát stala řemesla, zanikající nebo proměňující se dnešní dobou. Tvůrci z brněnského studia se zaměřili na nože, nůžky, sekery, rýče, motyky, pily apod. Prostě nástroje či nářadí, které pokud není ostré, je to při práci s nimi vidět a hlavně cítit. Jak je správně naostřit, o tom ví své brusič David Hrančík, který si toto řemeslo zvolil jako svého životního souputníka. Na jihu Maďarska se zaměřili na jednu z nejstarších technik barvení textilií. Modrotisk. Od listopadu 2018 zařazený i na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Snad i díky tomu přetrvá do dalšího století. Unikátní dílnu si vytvořil i Alojzy Borowicz z Polska. Tento řadu let vyhledávaný rytec ví o svém řemesle téměř vše. Včetně jeho historického vývoje. Klíč a jeho podoby. To je svět, který objevují tvůrci z Košic. Jejich reportáž nás zavede do prostor, kde občas tak trochu zachraňují život. Výroba klíčů prošla značným vývojem. Od kovářských postupů až k dnešní technice spojené s elektronikou.

Společný pořad zemí Visegrádské skupiny, měsíčník reagující na každodenní problémy všech čtyř zemí, vytvořený na principu vzájemné výměny reportáží regionálních studií Slovenska, Polska, Maďarska a Česka.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD