Co se změnilo za 20 let, kdy se u společného pořadu setkávají tvůrci ze zemí visegrádské čtyřky. Připravili M. Růžičková a V. Štvrtňa

Obsah dílu

Přehrát vše

Už více než 20 let se televizní tvůrci ze zemí visegrádské čtyřky setkávají při tvorbě pořadu Kvarteto. Tentokrát se tedy vrátili k příspěvkům, které natočili před 20 lety a sledovali vývoj, kterým za ty dvě dekády prošly jeho objekty. S Olgou Borisovou-Pračikovou tak zavzpomínáme na její baletní potěr, který s láskou připravovala na jejich uměleckou dráhu. Polští autoři připravili retrospektivní vhled do přírodní rezervace rozkládající se v blízkosti společné křižovatky Polska, Slovenska a Ukrajiny. Biosférické rezervaci, která má rozlohu neuvěřitelných 2132 km čtverečních, se díky společenským změnám podařilo ujít pořádný kus cesty k dosažení vytčeného cíle – vytvoření bezpečného prostředí horských pastvin a rozsáhlých pralesů pro řadu vzácných živočišných i rostlinných druhů. Jednou ze stálic maďarských pořadů je Segedín. Bohatý a lidnatý Segedín, který už ve středověku získal status svobodného královského města, v roce 1879 téměř smetla z povrchu zemského řeka Tisa. Na paměť toho, že i takto zničené město může povstat coby bájný Fénix z popela, tedy v tomto případě z vody, stojí od 30. let minulého století na Dómském náměstí votivní chrám. I ten ale během 20 let prošel značnou proměnou. Stejně jako Šarišský hrad, tedy spíš jeho zřícenina, která ale v průběhu let nepodléhá tolik zubu času a dokonce jeho některé budovy doslova rostou.

Společný pořad zemí Visegrádské skupiny, měsíčník reagující na každodenní problémy všech čtyř zemí, vytvořený na principu vzájemné výměny reportáží regionálních studií Slovenska, Polska, Maďarska a Česka.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD