Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Biden prezidentem

Biden prezidentem

Oficiálně potvrzeno – novým americkým prezidentem se stane Joe Biden. Jeho vítězství v listopadových volbách schválil Kongres. Jindy ceremoniální krok se letos proměnil v drama. Kapitol na čas obsadili příznivci Donalda Trumpa.

Útok na symbol demokracie

Útok na symbol demokracie

Násilnosti uvnitř Kapitolu si vyžádaly čtyři mrtvé, včetně pětatřicetileté stoupenkyně prezidenta, kterou policie střelila do hrudi.

Dobytí Kapitolu

Dobytí Kapitolu

Scény, které otřásly nejenom Amerikou. Drama ve Washingtonu začalo demonstrací Trumpových příznivců před Bílým domem. Končící prezident k nim promluvil, zopakoval svá tvrzení o ukradených volbách a vyzval dav, aby se vydal ke Kapitolu.

Následky nepokojů

Následky nepokojů

Živý vstup Davida Miřejovského.

Světové reakce

Světové reakce

Ostuda, pohoršení, útok na demokracii. Večerní dění ve Washingtonu odsoudili světoví lídři. Hlavně kvůli zraněným a obětem.

Potvrzené vítězství

Potvrzené vítězství

Živý vstup Davida Miřejovského.

Co bude dál

Co bude dál

Zvolený prezident oznámí zbylé členy své vlády. Většinu klíčových jmen už představil.

Prodloužení opatření

Prodloužení opatření

Další vysoký přírůstek nových případů koronaviru. Zdravotníci včera zaznamenali skoro 17 700 pozitivních odběrů. Vláda i proto prodloužila stávající restrikce, a to až do 22. ledna.

Úpravy omezení

Úpravy omezení

Německo v úterý rozhodlo o prodloužení a zpřísnění protikoronavirových restrikcí. V ohniscích nákazy se lidé smějí vzdálit od domova maximálně do 15 kilometrů. Razantnější opatření přijímají i další země, třeba Británie.

Skiareály a školství

Skiareály a školství

Výjimku z restrikcí podle rozhodnutí vlády nedostanou ani lyžařská střediska. Dosud se mohla rozjet jen mezi 18. a 26. prosincem. K 10. lednu odhadují celkovou ztrátu přes miliardu korun.

Pokračuje očkování

Pokračuje očkování

Proti covidu bylo v zemi do včerejšího večera očkováno necelých 20 tisíc lidí. Některé nemocnice ještě nevyužily všechny dávky, které dostaly – ministr zdravotnictví to dnes označil za chybu.

Stav PES

Stav PES

Aktuální čísla vývoje infekce v Česku. Nově nakažených včera zdravotníci odhalili 17 668 – nejvíc od jara. Podle počtu nových případů za týden na milion obyvatel je Česko nejhorší na světě.

Senát proti pokutám

Senát proti pokutám

Senát zamítl novelu krizového zákona. Zaváděla až třímilionové sankce pro firmy za porušení protikoronavirových opatření.

Haščák z vazby

Haščák z vazby

Slovenský soud propustil z vazby jednoho ze spolumajitelů skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Vyhověl jeho stížnosti – k vazebnímu stíhání podle justice není důvod.

Priority kultury

Priority kultury

Česko nemá od prvního ledna oficiální koncepci rozvoje kultury. Platnost té předchozí skončila se závěrem roku, nová není.

Vyšší výběr mýtného

Vyšší výběr mýtného

Dopravci loni zaplatili přes 11,5 miliardy korun. Meziročně o víc než pět procent víc.

Měření v Klementinu

Měření v Klementinu

Pátý nejteplejší rok v historii měření v pražském Klementinu. Průměrná teplota loni v hlavním městě dosáhla 12,3 stupně Celsia. Nejtepleji přitom bylo v roce 2018 – v průměru ještě o půl stupně víc.

Nebezpečná námraza

Nebezpečná námraza

Živý vstup Blanky Poulové.

Sněhová kalamita

Sněhová kalamita

Další komplikace kvůli sněhu. Místy ho od včerejška přibylo až 20 centimetrů. Těžká pokrývka lámala stromy, tisíce domácností zůstaly bez proudu – hlavně na jihu Čech a na Vysočině.

Nepokoje v Kapitolu

Nepokoje v Kapitolu

Den, který měl být stvrzením výhry Joea Bidena v prezidentských volbách, se stal bezprecedentním útokem na srdce americké demokracie.

Selhání bezpečnosti

Selhání bezpečnosti

Naposledy ztratily americké úřady kontrolu nad budovou Kongresu před víc než dvěma stoletími. Naposledy v roce 1814, kdy ho vypálili britští vojáci, a pak včera.

Mimořádné momenty

Mimořádné momenty

Včerejší drama přineslo mimořádné momenty. Scény, kterých novodobá Amerika a Západ moc nezažily.

Oběti demonstrace

Oběti demonstrace

Oběti nepokojů v okolí Kongresu jsou celkem čtyři. Příčina smrti tří lidí zatím není jasná. Čtvrtou ženu zastřelila policie přímo v budově.

Vyšetřování

Vyšetřování

Teprve druhý den se daří postupně rekonstruovat průběh incidentu – jak se proměnil z protestního pochodu v násilné střety s policií a ochrankou Kongresu.

Příbehy demonstrantů

Příbehy demonstrantů

Dva příběhy za všechny – dva muži, které dělí generace i zájmy, ale spojuje je zápal pro Donalda Trumpa.

Kompenzace

Kompenzace

Prodloužení tuzemských protiepidemických zákazů znamená další uzavření restaurací, obchodů nebo služeb.

Stížnost senátorů

Stížnost senátorů

Vyhlášením termínu voleb do sněmovny se má zabývat Ústavní soud. Podnět iniciovali senátoři z klubu Starostů a nezávislých, podle nichž ho hlava státu vyhlásila příliš brzo.

Rakouské kontroly

Rakouské kontroly

Rakousko od soboty zavede kontroly na hranicích a uzavře některé přechody. Opatření zavádí kvůli sílícímu šíření koronaviru. Na Twitteru to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Reorganizace policie

Reorganizace policie

Policie pracuje podle svého šéfa na nové reorganizaci. Jan Švejdar to zmínil na jednání sněmovního bezpečnostního výboru.

Slovenské kontroly

Slovenské kontroly

Slovenská policie bude víc kontrolovat dodržování koronavirových omezení. V zemi platí zákaz vycházení s výjimkami, jsou zavřené školy i většina provozoven.

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se opět prodlužuje. Státní zástupce Jaroslav Šaroch totiž vyhověl žádosti policistů a znovu jim prodloužil lhůtu pro vyšetřování.

Solární elektrárny

Solární elektrárny

Solárních elektráren loni v Česku výrazněji přibylo. Do sítě se jich nově připojilo přes 6 tisíc s výkonem celkem 51 megawattů – jednou tolik co předloni.

Omezení ve Francii

Omezení ve Francii

Francie přitvrzuje protiepidemická opatření. K dosavadním patnácti departmentům, kde platí zákaz vycházení, přibyly od osmnácti hodin další.

Koaliční smlouva

Koaliční smlouva

Širší vedení hnutí Starostové a nezávislí schválilo koaliční smlouvu s Piráty o spolupráci ve sněmovních volbách.

Zemřel Michal Mejstřík

Zemřel Michal Mejstřík

Zemřel profesor ekonomie Michal Mejstřík. V osmašedesáti letech podlehl podle webu Forbes nemoci covid-19. Výrazný akademik spoluzakládal Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově a Centrum pro ekonomický výzkum CERGE.

Nedostatek pěstounů

Nedostatek pěstounů

Česko nemá dostatek pěstounů pro děti, které jsou z nějakého důvodu mimo svou rodinu. Ty tak často stále končí v ústavní péči.

Zavřená infocentra

Zavřená infocentra

Ani informační centra v obcích nesmí být kvůli opatřením proti koronaviru otevřená. V řadě z nich přitom místním výrazně chybí.

Stíhání Fojtíka

Stíhání Fojtíka

Policie zahájila trestní stíhání bývalého člena předsednictva ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka.

Obnovené meandry

Obnovené meandry

Řeka Orlice u Týniště nad Orlicí je delší přibližně o čtyři sta metrů. Získává podobu z osmdesátých let minulého století.

Pravoslavné Vánoce

Pravoslavné Vánoce

Vrcholí pravoslavné Vánoce. V Česku se k této církvi hlásí desítky tisíc obyvatel - nejvíc je jich na západě Čech.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD