Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Mimořádná schůzka prezidenta s premiérem

Premiér Andrej Babiš zamíří ve čtvrtek mimořádně znovu za prezidentem Milošem Zemanem. Jednat s ním bude o odvolání ministra kultury Antonína Staňka.

Pokračování sporu o odvolání Antonína Staňka

Spor o odvolání ministra bude řešit tento týden i Senát. Část zákonodárců v horní komoře parlamentu připravuje žalobu na prezidenta a rozšířit ji chce i o nečinnost v odvolání ministra kultury.

Okolnosti schůzky prezidenta s premiérem

Rozhovor s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Plnění programového prohlášení vlády

Vláda dnes mimo jiné bilancovala, jak se jí daří plnit programové prohlášení - kabinet podle vlastních statistik dosud naplnil 184 z 653 úkolů.

Obrat doprava po volbách v Řecku

Řecko má nového premiéra. Den po volebním vítězství, které jeho konzervativní Nové demokracii zajistilo jednobarevnou vládu, složil slib šéf strany Kyriakos Mitsotakis.

Obohacování uranu v Íránu

Írán začal obohacovat uran víc, než povoluje dohoda z roku 2015. Podle ní nesmí překročit limit 3,67 procenta, aby se vyhnul sankcím.

Nový nájemník areálu zkrachovalé vagonky

Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.

Průmyslová produkce

Českému průmyslu se daří nad očekávání – v květnu rostl o 3,2 procenta. Zatím tak odolává vlivu oslabující poptávky z Německa.

5 let od útoku na Čechy v Bagrámu

Armáda si připomíná smutné výročí. Před pěti lety přišla po útoku v Afghánistánu o pět vojáků – stalo se to, když se u jejich hlídky odpálil člověk oblečený pravděpodobně jako policista.

21. srpen Dnem obětí invaze

Vláda podpořila 21. srpen jako památný den obětí invaze. Poslanecký návrh podepsalo devět desítek zákonodárců ze všech klubů kromě KSČM.

Protesty Romů v Bruselu

Desítky českých a slovenských Romů demonstrovaly v Bruselu před Evropským parlamentem. Do města se sjeli proto, aby upozornili na problémy s rostoucím rasismem a xenofobií.

Bohemia JazzFest

Živý vstup redaktorky Pavly Sedliské.

Proplácení dotací Agrofertu

Ministerstvo průmyslu a obchodu stále nezastavilo proplácení investičních dotací firmám, které patří do holdingu Agrofert - informoval o tom dnes server iRozhlas.

Británie lituje úniku depeší s kritikou vůči Bílému domu

Velvyslanec Kim Darroch v depeších píše o nefunkční a rozdělené vládě Donalda Trumpa. Jak se zprávy dostaly na veřejnost, chce Londýn vyšetřit.

Napětí mezí Ruskem a Gruzií

Napjaté vztahy mezi Ruskem a Gruzií vyhrotil incident v přímém přenosu. Moderátor gruzínské televize během něj vulgárně urážel prezidenta Vladimira Putina.

Plátci DPH

V Česku přibylo společností a živnostníků, kteří nespolehlivě odvádějí daň z přidané hodnoty. V polovině roku to bylo 18 242 subjektů. Většinou jde o společnosti s ručením omezeným.

Osud obchvatu Olbramovic

Stavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku se zdrží. Ministerstvo dopravy podle zjištění ČT zrušilo stavební povolení, které vydal krajský úřad. Proti jeho vydání se odvolalo několik místních a dvě firmy.

Požár trávy na střeše obchodního centra

Teď fotky ze včerejšího dohašování požáru na střeše pražského obchodního centra. Vzplál tu trávník, zřejmě vinou nedbalosti jednoho ze zaměstnanců.

Rozsudek v kauze zakázek pro libereckou nemocnici

Luděk Nečesaný, někdejší primář Krajské nemocnice v Liberci, je nevinný v kauze údajného přijímání úplatků. Čelil obžalobě, že při zakázkách zvýhodňoval čtyři firmy.

Vysušené Česko

Extrémní sucho zasahuje opět víc než polovinu republiky – a minimálně do pátku se má situace dál zhoršovat, protože meteorologové vydatnější srážky neslibují.

Nová pravidla pro nakládání s vodou

Vláda dnes schválila novelu vodního zákona, která poprvé popisuje, jak budou úřady postupovat, kdyby voda chyběla nejen pro okrasu a osvěžení v bazénech a parcích, ale například i domácnostem.

Hospodaření s vodou v Česku

Statistiky ukazují, že Česko celkově nemá vody málo, ale dá se s ní líp hospodařit. Každoročně tady naprší a nasněží v průměru 50 až 60 miliard kubíků vody.

Škody na polích kvůli suchu

Zásoby vody preventivně chystají taky zemědělci. V souvislosti s tím se ale ve vyprahlé přírodě stupňuje riziko vzniku požárů.

Dostavba elektráren v Temelíně a Dukovanech

Vláda schválila investorský model pro dostavbu nových bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. A to prostřednictvím dceřiných firem energetické společnosti ČEZ.

Ntaganda je vinen z válečných zločinů

Bývalý vůdce konžských povstalců Bosco Ntaganda je vinen z válečných zločinů. Haagský tribunál mu přiznal odpovědnost za vraždy, sexuální zločiny nebo verbování dětských vojáků.

Vzdělávací plány pro školy

Další dohady kolem povinné maturity z matematiky. Vláda se postavila neutrálně k poslaneckému návrhu na její zrušení. Podle aktuálních plánů má přitom začít platit v roce 2022.

Krádež kabelů omezila dopravu mezi pražskými nádražími

Pražská policie řeší případ ukradených kovových kabelů na železnici mezi hlavním a smíchovským nádražím. Kvůli poruše na zabezpečovacím zařízení měly vlaky včera zpoždění.

Muž bez jištění na mrakodrapu

Muž bez jištění brzy ráno šplhal po nejvyšší britské budově – londýnském mrakodrapu The Shard. Podle všeho se dostal až nahoru, kde ho vyslechla policie, ale nezatkla ho.

Návrat nosorožců do zambijské přírody

Zambie slaví první úspěchy ve vracení nosorožců do své přírody. Kdysi jich měla kolem dvanácti tisíc, v 90. letech ale pytláci kvůli asijské poptávce vybili poslední.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD