Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Trump v Bruselu

Nejsilnější aliance světa a první setkání s novým prezidentem nejsilnějšího člena. Donald Trump se účastní prvního summitu NATO, právě v těchto chvílích jednají šéfové států a vlád členských zemí o tom, jak dál s aliancí.

Jednání aliance s Trumpem

Právě jednání v novém ústředí aliance bylo nejočekávanějším bodem nabitého programu. Prezident se už při slavnostním odhalení sídla NATO pustil do spojenců – kritizoval je, že nedávají dost peněz na obranu.

Boj proti terorismu

Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.

Financování NATO

Další sporný bod, který politici v Bruselu řeší. Spojené státy tlačí na spojence, aby dodržovali slibované obranné výdaje.

Češi v aliančních misích

Česká republika se angažuje ve dvou aliančních misích – a to v Afghánistánu a v Kosovu. Na Balkáně působí na velitelství KFOR 9 českých důstojníků.

Atentát v Manchesteru

Živý vstup redaktora Bohumila Vostala.

První den ve funkci ministra Pilného

Nový ministr financí Ivan Pilný má za sebou první den ve funkci. Během něj mu předložila své požadavky na zvýšení rozpočtu na příští rok většina ministrů.

Vyšetřování útoku v Manchesteru

Celkem 8 lidí už britská policie zadržela v souvislosti s pondělním útokem v Manchesteru. Další dva podezřelé zajistila Libye – právě tam jsou rodinné kořeny podezřelého útočníka.

Kondolenční kniha na britské ambasádě

Už druhý den se hromadí květiny i před britskou ambasádou v Praze. Uvnitř je potom kondolenční kniha – odpoledne v ní napočítali vzkazy asi od padesátky významných osobností českého veřejného života.

Soud v kauze Zádamského gangu

Živý vstup redaktora Pavla Schröttra.

Nehoda na dálnici D1

Hromadná nehoda čtyř nákladních aut a dodávky uzavřela před polednem dálnici D1 na kraji Prahy ve směru do centra. Kolona dosáhla devíti kilometrů.

Festival se stěhuje

Festival Open Air se stěhuje z amfiteátru v Trutnově do přírody. Ale u Mladých Buků ho nechtějí.

Omezení těžby ropy

Těžba ropy ve světě zůstane dál utlumená, a to až do konce března příštího roku. Prodloužení dohody o těžebních limitech odsouhlasili členové kartelu OPEC i další země.

Česko-izraelské vztahy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poděkoval české sněmovně za uznání židovských vazeb k Jeruzalému. Čeští poslanci vyzvali vládu, aby Jeruzalém přijala jako hlavní město Izraele.

Kauza poslanců Borky a Novotného

Sněmovní imunitní výbor zatím nerozhodl, jestli doporučí vydat ke stíhání poslance Novotného a Borku. Detektivové je chtějí obvinit v kauze údajných dotačních podvodů.

Zpožděná oprava klíčové silnice

Opravu silnice přes Červenohorské sedlo narušil kamion. I přes zákaz vjel včera v podvečer na rekonstruovaný úsek. Když se pak snažil otočit, narazil do stavebního stroje, poškodil svodidla a prorazil si nádrž.

Rekonstrukce staroměstského orloje

Dnešek byl posledním dnem, kdy mohli návštěvníci Prahy obdivovat orloj na Staroměstské radnici v podobě, jakou má od roku 1946. Jedna z nejoblíbenějších památek v hlavním městě je už částečně zahalena.

Etapy rekonstrukce Staroměstské radnice

Rekonstrukce věže Staroměstské radnice je rozdělena do tří etap. Dělníci a restaurátoři budou postupovat od shora dolů. Nejprve opraví střechy a ochoz, pak se zaměří na radniční kapli a na závěr zrenovují orloj.

Orloj jako turistický magnet

Firmy, které rekonstrukci provádějí, jsou pojištěné na dvě stě milionů. Samotná radnice včetně orloje je proti poškození pak pojištěna až do výše jedné miliardy.

Nejnavštěvovanější české památky

Nejnavštěvovanější památkou v Česku je ale už tradičně Pražský hrad. Ročně se tam vydají skoro 2 miliony lidí. Nejlevnější okruh po této památce vyjde na 250 korun.

Návrh na rozpuštění slovenské parlamentní strany

Živý vstup zpravodaje Lukáše Mathého.

Obama na návštěvě Německa

Tisíce lidí přivítaly v Berlíně bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. Při diskusi s kancléřkou Angelou Merkelovou u Braniborské brány prohlásil, že svět je na rozcestí a lidé by se měli postavit proti omezování svobody a demokracie.

Nová metoda léčby cukrovky

Nová metoda v boji proti cukrovce druhého typu, tedy té nejčastější: řešením aspoň pro část nemocných má být laserový zákrok v tenkém střevě, který zabere čtvrt hodiny.

Vyšší pokuty za špatné parkování?

Živý vstup redaktorky Lucie Pelanové.

Učitelé bez pedagogického vzdělání

Stovky hodin praxe přímo ve školách, konzultace s učiteli, nové metody vzdělávání. Pro zájemce o učitelství odstartoval nový projekt, financovaný z výnosu ze zrušených anonymních vkladních knížek.

Hudební festival Antonína Dvořáka

Závěrečným koncertem právě v těchto chvílích vrcholí Hudební festival Antonína Dvořáka, a to na Svaté Hoře v Příbrami. Měsíční sérii koncertů uzavírá americký sólista Thomas Hampson.

Dražby v režii policie

Ministerstvo vnitra v Ostravě otevřelo první státní obchod v České republice. V něm bude ve spolupráci s krajskou policií prodávat věci zabavené v trestních řízeních.

Kuriózní nehoda trolejbusu

Neobvyklý pohled, který se ráno naskytl v centru Brna a který zaujal desítky tisíc lidí na sociálních sítích. Trakční vedení jednoho z trolejbusů se dostalo na izolovanou část.

Jaroslav Kalfař – literární objev

Literární senzací v anglicky mluvících zemích se stala kniha o českém kosmonautovi, který odstartuje na záchrannou misi v roce 2018. Její autor, spisovatel Jaroslav Kalfař, ji psal v angličtině.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD