Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Sporné schůzky ministrů

Ministři Daniel Herman a Lubomír Zaorálek si na jednání vlády vyříkali spor, který odstartovala schůzka prvně jmenovaného s duchovním vůdcem dalajlamou. V budoucnu mají ministři obdobné schůzky konzultovat s ministerstvem zahraničí.

Zrušené česko-čínské jednání

Hostem Událostí je Marian Jurečka, ministr zemědělství a první místopředseda lidovců /KDU-ČSL/.

Volební bitva o Bílý dům

Vstup zpravodaje Martina Řezníčka.

Nové vedení Jihočeského kraje

Živý vstup redaktorky Evy Šelepové.

Jiří Čunek hejtmanem ve Zlínském kraji

Ve Zlínském kraji noví zastupitelé už dnes zvolili nového hejtmana. Dle očekávání i dohody nové koalice je novým hejtmanem dosavadní senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek z KDU-ČSL.

Tresty v kauze Clanroy

Někdejší šéf makléřské firmy Clanroy Milan Kremel by měl podle nepravomocného rozsudku strávit ve vězení 6 let. Firma prodávala majetek státních firem a peníze si nechávala.

Vyšší příjmy díky EET?

Ministerstvo financí očekává, že elektronická evidence tržeb přinese do státního rozpočtu příští rok přes čtyři miliardy navíc. Až bude fungovat naplno, má to být osmnáct miliard. Zatím si podnikatelé EET jen zkoušejí.

Kupkův obraz kulturní památkou

Obraz Františka Kupky Tvar modré zůstane kulturní památkou, rozhodl Ústavní soud. Zamítl stížnost aukční síně, která dílo před čtyřmi lety prodala za víc než 55 milionů korun do ciziny.

Poslední fáze demolice tábora v Calais

Francouzské úřady začaly rozvážet 1 500 nezletilých migrantů z Calais do 60 přijímacích center po celé zemi. Jde o poslední etapu rušení ilegálního tábora zvaného Džungle.

Portmoneum patří kraji

Portmoneum v Litomyšli je ode dneška v majetku Pardubického kraje. Muzeum grafika a spisovatele Josefa Váchala kraj odkoupil od soukromých majitelů za 15 milionů korun. Unikátní dům je jediným svého druhu v České republice.

Prezidentova inspekční návštěva

Ostravská společnost TSS Cargo s 1 300 zaměstnanci bude z 80 procent vlastněna čínskou firmou. Na návštěvě Moravskoslezského kraje to řekl prezident Zeman. Dalším důležitým tématem jeho návštěvy byla i situace kolem černouhelné OKD.

Soud o nošení šátků ve školách

Nošení muslimského šátku poprvé před českým soudem. Žalobu podala bývalá somálská studentka - tvrdí, že při studiu jí zakázali nosit hidžáb. Střední zdravotní škola se už dřív hájila tím, že školní řád nošení pokrývky hlavy nedovoluje.

Rozdíly ve výkladu dějin

Česko se ohrazuje proti tvrzení, že přepisuje dějiny vztahů s Ruskem. Z Moskvy začátkem týdne zaznělo, že klíčové události z jeho dějin jsou Západem dezinterpretovány. Chce zřídit tým odborníků při Bezpečnostní radě prezidenta Vladimira Putina.

Přebytek zdravotního pojištění

Systém veřejného zdravotního pojištění loni vykázal přebytek přes půl miliardy korun – zprávu dnes projednala vláda. Dokument uvádí, že je třeba hledat další zdroje. Příjmy za státní pojištěnce přesáhly 60 miliard.

Senioři častým terčem zlodějů a podvodníků

Senioři patří k jedné z nejvíce ohrožených skupin osob, které jsou cílem podvodů, krádeží a loupežných přepadení.

Změny v povinném ručení

Systém veřejného zdravotního pojištění loni vykázal přebytek přes půl miliardy korun – zprávu dnes projednala vláda. Dokument uvádí, že je třeba hledat další zdroje. Příjmy za státní pojištěnce přesáhly 60 miliard

Jednání s pojišťovnou o nehodě

Pojišťovny mají na vyšetření nehody podle zákona tři měsíce - a dalších patnáct dnů na zaplacení. I když je už běžné daleko rychlejší jednání, řidiči si často problémy způsobí chybným postupem bezprostředně po nehodě.

Bakterie ve vodovodní řadu

Ve vodovodním řádu Ostravské fakultní nemocnice se objevila bakterie legionely, která způsobuje těžkou formu zápalu plic. Nakaženi jsou dva pacienti. Nemocnice okamžitě přijala protiepidemická opatření.

Vypouštění Máchova jezera

Hladina Máchova jezera je skoro o dva metry níž. Zmizelo 3,9 milionu kubíků vody. Po dvou letech se tu znovu upouští voda kvůli čištění Dokeské zátoky. Odbagrování bahna by mělo zlepšit kvalitu vody a hlavně snížit množství sinic.

Dílčí závěry vyšetřování pádu letu MH370

Vyšetřovatelé zmizelého malajsijského letounu MH370 zveřejnili novou analýzu jedné z největších leteckých záhad historie. Závěry potvrzují teorii, podle které se stroj na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu nekontrolovaně zřítil do Indického oceánu.

Vyšetřování úmrtí Roma v pizzerii

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny požádala ministra vnitra a policejního prezidenta, aby došlo k důslednému prošetření incidentu v žatecké pizzerii. 18. října tam zemřel 26letý Rom. Pochybnosti podle nich vyvolá zásah návštěvníků restaurace.

Epidemie HIV v Jekatěrinburgu

Rusko bojuje s epidemií viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Nejhorší je situace v Jekatěrinburgu na Urale. Virem se tam nakazila dvě procenta lidí, ve skoro jedenapůlmilionovém městě jde o 30 tisíc nakažených.

Místo posledního odpočinku Karla X.

Kuriózní spor se rozhořel mezi Slovinskem a Francií. Část historiků chce přemístit ostatky předposledního francouzského krále Karla X. ze slovinské Nové Gorici do vlasti. Plán vydat obsah hrobky skoro 200 let po smrti ale vyvolal u Slovinců odpor.

Symfonie ze vzdálených galaxií

Živý vstup redaktorky Lucie Korcové.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD