Životní pouť populární kosatky, jejíž osud nebyl lidem lhostejný. Dánský dokument.

Kosatka jménem Keiko se stala zásluhou filmu Zachraňte Willyho populární po celém světě koncem sedmdesátých let. Do zajetí se dostala u Islandu v roce 1979 jako dvouletá. Pak byl prodána do akvaparku v Kanady, dostala se do zábavního parku v Mexico City a poté se zotavovala v Oregonu.

Na Island byla Keiko znovu přepravena v září 1998, aby se vrátila do vod, odkud kdysi přišla. Od počátku se však jednalo o sporný záměr. Byla držena v zálivu zatím bez možnosti volného pohybu. Postupně stále méně lidí věřilo, že kosatku, která žila tak dlouho v zajetí, lze navrátit do jejího přírodního prostředí. Sponzoři se z tohoto projektu stáhli a členy původního týmu nahradili jiní lidé.

V létě roku 2002 - po dvaceti letech života v zajetí - byla konečně vypuštěna u Islandu na svobodu. Připravit dnes 27letou Keiko na život ve volné přírodě trvalo 4 roky a stálo miliony dolarů. Jenže, po šesti týdnech svobody Keiko připlavala do Norska - zjevně ve snaze opětovně navázat kontakt s lidmi - a usadila se ve Skaalvikfjordu. Do norského hlavního města Oslo je to do zátoky Halsa asi čtyři sta kilometrů. Bylo jasné, že i nadále dává přednost společnosti lidí, a tak naděje, že se snad vůbec někdy přizpůsobí životu mezi divokými kosatkami, byly nevalné. Je dost paradoxní, že ze všech možných míst světa si Keikó vybrala právě zemi, která dnes - jako vůbec jediná - nadále povoluje komerční lov velryb. 15. prosinec 2003 však veškerý optimismus definitivně zhatil. Filmová hrdinka se druhé zimy v norském domově kvůli zápalu plic nedožila.

Napište nám