Životní příběh výjimečně nadaného muže z doby, kdy se zázraky neodpouštěly. Snímek inspirovaný skutečným osudem lidového léčitele Jana Mikoláška.
Režie: Agnieszka Holland. Scénář: Marek Epstein, Martin Šulc, Jaroslav Sedláček. Hrají: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Daniela Voráčková a další.
Šarlatán

Léčitel Jan Mikolášek (1889-1973) proslul jako vynikající diagnostik, který byl schopen z odevzdané moči nejen rozpoznat pacientovu nemoc, ale v mnoha případech ji pomocí bylin i účinně léčit. Mezi jeho klientelu patřili přední politici, průmyslníci, herci a údajně i anglický král Jiří VI. Životopisné drama režisérky Agnieszky Hollandové se soustřeďuje na období po smrti prezidenta Antonína Zápotockého, kterému Mikolášek svého času zachránil nohu před amputací, díky čemuž se těšil prezidentově ochraně a přízni. V 50. letech si tak Mikolášek mohl navzdory tuhému komunistickému rovnostářství dovolit mít vlastní sanatorium, služebnictvo a americké auto s řidičem. Po Zápotockého smrti se ale časy mění. Mikolášek je obviněn ve vykonstruovaném procesu a před námi se v retrospektivách odvíjejí klíčové okamžiky jeho života – od první světové války, kdy se pokusil o sebevraždu, přes těžká protektorátní léta, v nichž musel čelit těžké nacistické zkoušce, až po léta poválečná. Člověk stejně tak nezištný a laskavý jako sobecký a nepokorný během oněch let navíc prožívá i jeden utajovaný a velmi nerovný milostný vztah. Snímek měl světovou premiéru na festivalu v Berlíně, získal pět Českých lvů, nominaci na Evropskou filmovou cenu a širší nominaci na Oscara.

Napište nám