Zápisky z cest

Setkání po 20 letech na Srí Lance

Srí Lanka je přesně to místo, kam chcete jet, když do Česka přijde zima v podobě blátivých chodníků. Když je léto v nedohlednu a vy nestíháte v práci. Zavřete oči a představte si bílé pláže olemované kokosovými palmami, průzračně modné moře, grilované ryby, historické památky a k tomu krásnou přírodu – výhledy, čajové plantáže, slony. Přesně to najdete na ostrově, který nosíval název Cejlon. Ani já jsem neodolala.

Moje první kroky mířily do malého přímořského městečka Mirissa na jihu země. Nevybrala jsem si ho náhodou. Část roku tady žije Bára Jindrová. Pochází stejně jako já z Chrudimi a kdysi hodně dávno jsme spolu jezdívaly na hory. Smály jsme se, když jsme zjistily, že je to asi 20 let zpátky, když jsem si ještě hrála s panenkami. Bára se zamilovala do snowboardu, ale dlouho to nebyla jediná její láska. Poznala totiž surfování. Nejdřív zkoušela, co dokáží vlny ve Francii, pak ale vyrazila do Indonésie a věděla, že někde v teple je její nový domov.

Na Srí Lance žije od roku 2009. Krátce potom, co tady skončila krvavá občanská válka začala budovat Surfhouse Srí Lanka. Dnes je to kvalitní základna pro české milovníky pohybu a moře. „Miluju surfování, miluju ten pohyb ve vodě, miluju když člověk ráno vstává v pět a jde do vody, když se rozednívá a pak tam kouká na východ slunce,“ popisuje v mojí reportáži Bára svůj vztah k oceánu. Neumí si už bez něj život představit, stejně jako spousta dalších Čechů, kteří sem jezdí. Za pět let fungování surfhouse navštívilo přes 2500 lidí!

Bára ovšem nezaložila byzynys pro byznys. Sympatické je, že peníze nejsou na prvním místě. Hlavní je rozvoj komunity, která dostala hned dvě rány ve své cestě k rozvoji – vleklou 26 let dlouhou válku vládních vojsk s menšinovými Tamily a ničivou tsunami v roce 2004. Jih i východ ostrova, kde jsou čeští surfaři, byl velmi ošklivě zasažen. Místní na obrovskou vlnu dodnes vzpomínají se slzami v očích. Sebrala jim blízké, ale také možnosti obživy. Smetla obchody i restaurace.

Ať už je Surfhouse v Mirrisse nebo v Arugam Bay (přesouvá se podle počasí), zaměstnává lidi z okolí. To oni ubytovávají turisty, oni učí zájemce surfovat, oni je vozí na výlety do okolí. Díky návštěvám z Česka si tak můžou vydělat na slušné živobytí. Třeba třiatřicetiletá paní Gayani z Mirissy má za rohem malou rodinnou restauraci, kam všichni Češi chodí na snídaně. Když s podnikáním před 4 lety začínala, neměla nic. Dnes je restaurace plná a majitelka dokonce získala českou přezdívku – Maruška. Potkat ji můžete i vy. Doporučuji ochutnat rotti s čokoládou a banánem.

Surfování

Surfování

Srí Lanka je stále oblíbenější turistickou destinací. V roce 2008 tady skončila válka a od ničivé tsunami uplynulo více než 10 let, takže se tento tropický ostrov v Indickém oceánu otevírá světu. Jezdí sem až stovky tisíc návštěvníků měsíčně. Aby ne. Najdou tu historické památky, nádhernou přírodu a hlavně celoročně teplé moře. A právě to si oblíbili surfaři z celého světa. Ti z České republiky na ostrově dokonce najdou českou základnu, kterou založila surfařka Bára Jindrová. A s ní vás seznámí naše spolupracovnice Tereza Hronová.