Fergana
1. 10. 2023
Už jste někdy viděli chleba tak pěkný, že by vám bylo líto se do něj zakousnout? Že ne? Tak přesně takový uvidíte v první dnešní reportáži. Ale bude toho samozřejmě mnohem víc. Michal Novotný totiž pro Objektiv natáčel v údolí Fergana, které leží na území Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. Dostal se třeba i na jednu místní slavnost, takže zjistil i to, jak se vaří polévka šorpo. Navštívil také jednu keramickou dílnu, ze které učedníky vypustí až po několika letech, až když jsou schopni vyrábět keramiku i poslepu.
Fergana
Taškent
7. 7. 2013
Taškent je největším městem Střední Asie, ve kterém žije 2 a půl milionu lidí. Leží v širokém údolí řeky Čirčik a jeho stáří se odhaduje přibližně na 2200 let. Ještě jako Šaš byl významným tržištěm na severní větvi Hedvábné stezky a dnešní název, získal až v 9. století.
Taškent
Šachrizabs
23. 6. 2013
Ve Střední Asii zůstaneme i v následující reportáži, z kazašské stepi se ale přesuneme na jih Uzbekistánu. Navštívíme hlavní město Kaškadarjinského kraje Karši. Podíváme se i do rodiště jednoho z největších tyranů všech dob Amira Timura – do města Šachrisabz, které je významným poutním místem. Ačkoliv Timur při svých výbojích za sebou nechal odhadem až neuvěřitelných 17 milionů mrtvých, dnešní uzbekové ho hodnotí jako jednu z největších historických osobností.
Šachrizabs
Samarkand
12. 5. 2013
Samarkand, druhé největší město Uzbekistánu. Na přelomu 14. a 15. století metropole obrovské říše dobyvatele Amira Timura. Jeho ukořistěné bohatství, a stavitelé z porobených zemí, to byl základ nevídaného mixu orientální architektury. Samarkand si tak podmaní každého, kdo se s ním blíž seznámí – nakonec posuďte sami.
Samarkand
Buchara
24. 3. 2013
A teď už míříme do Uzbekistánu. Vydáme se na sever do starodávného města Buchara. Do rajské zahrady, kde se ukrývá nejkrásnější palác bucharských emírů. Kdysi ho prý postavili na místě, kde vydrželo nejdéle ležet čerstvé skopové maso. Zní to trochu podivně, ale tak to prý velela stará tradice. A jak uvidíte za malou chvíli, místo stavitelé nezvolili vůbec špatně. Podíváme se ale do Gižduvanu, což je oblíbené poutní místo. Tam se můžete těšit na vyhlášenou hrnčířskou dílnu.
Buchara
Buchara
20. 1. 2013
V první reportáži vás Objektiv zavede do Uzbekistánu do hlavního města Bucharské provincie. Říkalo se mu Buchárá-í-Šeríf, neboli „vznešená Buchara“ až do nástupu sovětů k moci v roce 1920 a je to jedno z nejpozoruhodnějších měst Střední Asie. Jeho historie je poměrně dobře prozkoumána, ale původ názvu města je dodneška obestřen tajemstvím. Historici se přiklání k názoru, že název pochází ze slova „buharak“, což se dá volně přeložit jako šťastné místo. Je to ale s podivem, protože při putování dějinami to zrovna radostné místo k životu pro jeho obyvatele nebylo. Dnes ale Buchara zažívá tak dlouho očekávané období klidu a jejích 457 památkově chráněných objektů bylo v devadesátých letech zapsáno na seznam UNESCO.
Buchara
Karakalpakstán
13. 1. 2013
Většinu území uzbecké autonomní republiky Karakalpakstán pokrývá nehostinná poušť. Jmenuje se Kyzylkum a její název v češtině doslova znamená Červené písky. Má těžko představitelnou rozlohu 298 000 km², což z ní činí 11. největší poušť na světě. Jen v Uzbekistánu zabírá významnou část jeho rozlohy. V následující reportáži se vydáme napříč touto písečnou krajinou a seznámíme se s památkami, které po sobě zanechaly dávno zaniklé civilizace.
Karakalpakstán
Navoja
19. 8. 2012
Třetí reportáž nás zavede do středního Uzbekistánu, kde leží Navojský kraj, druhý největší region po Karakalpakstánu. Po celé jeho délce ho protíná řeka Zaravšan, která zabezpečuje dostatek vláhy pro silně rozvinuté zemědělství. Je to i kraj neuvěřitelného nerostného bohatství. My se ale vydáme za památkami, protože široké údolí řeky Zaravšan sloužilo po tisíciletí jako koridor, kterým proudilo nejen zboží po Hedvábné stezce, ale také všechny vědomosti a znalosti mezi Východem a Západem.
Navoja
Chiva
19. 8. 2012
Druhá reportáž nás zavede do Chivy. Historické jádro města je od roku 1990 na seznamu UNESCO. Na rozdíl od slavných historických uzbeckých měst Samarkandu nebo Buchary, je ale v podstatě neznámá. Díky Objektivu ji teď tedy můžete poznat. Pocházeli odtud velcí učenci Východu, třeba matematik a astronom al-Chorezmí nebo zřejmě nejslavnější lékař všech dob Avicenna. Město má pouhých 26 hektarů rozlohy, ale najdete tu několik stovek středověkých domů, paláců, mešit a minaretů.
Chiva
Karakalpak
19. 8. 2012
Karakalpatská republika je sice součástí Uzbekistánu, ale je to zcela autonomní oblast. Má svůj vlastní parlament i ústavu a svůj vlastní jazyk - karakalpačtinu. Země se nachází v nejzápadnější části Uzbekistánu. Svůj název prý získala od nomádů, kteří tuto oblast od nepaměti obývali. Karakalpak v jejich řeči znamená černá hlava. Zřejmě šlo o narážku na jejich tmavší zabarvení kůže, kterým se odlišovali od ostatních obyvatel Střední Asie.