Taškent

7. 7. 2013

Taškent je největším městem Střední Asie, ve kterém žije 2 a půl milionu lidí. Leží v širokém údolí řeky Čirčik a jeho stáří se odhaduje přibližně na 2200 let. Ještě jako Šaš byl významným tržištěm na severní větvi Hedvábné stezky a dnešní název, získal až v 9. století.

videoTaškent
...
video video

Taškent

Mapa

Přejít na obsah dílu


Šachrizabs

23. 6. 2013

Ve Střední Asii zůstaneme i v následující reportáži, z kazašské stepi se ale přesuneme na jih Uzbekistánu. Navštívíme hlavní město Kaškadarjinského kraje Karši. Podíváme se i do rodiště jednoho z největších tyranů všech dob Amira Timura – do města Šachrisabz, které je významným poutním místem. Ačkoliv Timur při svých výbojích za sebou nechal odhadem až neuvěřitelných 17 milionů mrtvých, dnešní uzbekové ho hodnotí jako jednu z největších historických osobností.

videoŠachrizabs
...
video video

Šachrizabs

Mapa

Přejít na obsah dílu


Samarkand

12. 5. 2013

Samarkand, druhé největší město Uzbekistánu. Na přelomu 14. a 15. století metropole obrovské říše dobyvatele Amira Timura. Jeho ukořistěné bohatství, a stavitelé z porobených zemí, to byl základ nevídaného mixu orientální architektury. Samarkand si tak podmaní každého, kdo se s ním blíž seznámí – nakonec posuďte sami.

videoSamarkand
...
video video

Samarkand

Mapa

Přejít na obsah dílu


Buchara

24. 3. 2013

A teď už míříme do Uzbekistánu. Vydáme se na sever do starodávného města Buchara. Do rajské zahrady, kde se ukrývá nejkrásnější palác bucharských emírů. Kdysi ho prý postavili na místě, kde vydrželo nejdéle ležet čerstvé skopové maso. Zní to trochu podivně, ale tak to prý velela stará tradice. A jak uvidíte za malou chvíli, místo stavitelé nezvolili vůbec špatně. Podíváme se ale do Gižduvanu, což je oblíbené poutní místo. Tam se můžete těšit na vyhlášenou hrnčířskou dílnu.

videoBuchara
...
video video

Buchara

Mapa

Přejít na obsah dílu


Buchara

20. 1. 2013

V první reportáži vás Objektiv zavede do Uzbekistánu do hlavního města Bucharské provincie. Říkalo se mu Buchárá-í-Šeríf, neboli „vznešená Buchara“ až do nástupu sovětů k moci v roce 1920 a je to jedno z nejpozoruhodnějších měst Střední Asie. Jeho historie je poměrně dobře prozkoumána, ale původ názvu města je dodneška obestřen tajemstvím. Historici se přiklání k názoru, že název pochází ze slova „buharak“, což se dá volně přeložit jako šťastné místo. Je to ale s podivem, protože při putování dějinami to zrovna radostné místo k životu pro jeho obyvatele nebylo. Dnes ale Buchara zažívá tak dlouho očekávané období klidu a jejích 457 památkově chráněných objektů bylo v devadesátých letech zapsáno na seznam UNESCO.

videoBuchara
...
video video

Buchara

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karakalpakstán

13. 1. 2013

Většinu území uzbecké autonomní republiky Karakalpakstán pokrývá nehostinná poušť. Jmenuje se Kyzylkum a její název v češtině doslova znamená Červené písky. Má těžko představitelnou rozlohu 298 000 km², což z ní činí 11. největší poušť na světě. Jen v Uzbekistánu zabírá významnou část jeho rozlohy. V následující reportáži se vydáme napříč touto písečnou krajinou a seznámíme se s památkami, které po sobě zanechaly dávno zaniklé civilizace.

videoKarakalpakstán
...
video video

Karakalpakstán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Navoja

19. 8. 2012

Třetí reportáž nás zavede do středního Uzbekistánu, kde leží Navojský kraj, druhý největší region po Karakalpakstánu. Po celé jeho délce ho protíná řeka Zaravšan, která zabezpečuje dostatek vláhy pro silně rozvinuté zemědělství. Je to i kraj neuvěřitelného nerostného bohatství. My se ale vydáme za památkami, protože široké údolí řeky Zaravšan sloužilo po tisíciletí jako koridor, kterým proudilo nejen zboží po Hedvábné stezce, ale také všechny vědomosti a znalosti mezi Východem a Západem.

videoNavoja
...
video video

Navoja

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chiva

19. 8. 2012

Druhá reportáž nás zavede do Chivy. Historické jádro města je od roku 1990 na seznamu UNESCO. Na rozdíl od slavných historických uzbeckých měst Samarkandu nebo Buchary, je ale v podstatě neznámá. Díky Objektivu ji teď tedy můžete poznat. Pocházeli odtud velcí učenci Východu, třeba matematik a astronom al-Chorezmí nebo zřejmě nejslavnější lékař všech dob Avicenna. Město má pouhých 26 hektarů rozlohy, ale najdete tu několik stovek středověkých domů, paláců, mešit a minaretů.

videoChiva
...
video video

Chiva

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karakalpak

19. 8. 2012

Karakalpatská republika je sice součástí Uzbekistánu, ale je to zcela autonomní oblast. Má svůj vlastní parlament i ústavu a svůj vlastní jazyk - karakalpačtinu. Země se nachází v nejzápadnější části Uzbekistánu. Svůj název prý získala od nomádů, kteří tuto oblast od nepaměti obývali. Karakalpak v jejich řeči znamená černá hlava. Zřejmě šlo o narážku na jejich tmavší zabarvení kůže, kterým se odlišovali od ostatních obyvatel Střední Asie.

videoKarakalpak
...
video video

Karakalpak

Mapa

Přejít na obsah dílu