Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Uzbekistán

Karakalpak

Karakalpatská republika je sice součástí Uzbekistánu, ale je to zcela autonomní oblast. Má svůj vlastní parlament i ústavu a svůj vlastní jazyk - karakalpačtinu. Země se nachází v nejzápadnější části Uzbekistánu. Svůj název prý získala od nomádů, kteří tuto oblast od nepaměti obývali. Karakalpak v jejich řeči znamená černá hlava. Zřejmě šlo o narážku na jejich tmavší zabarvení kůže, kterým se odlišovali od ostatních obyvatel Střední Asie.

videoKarakalpak
...
video video

Karakalpak

Mapa

Uzbekistán

Chiva

Druhá reportáž nás zavede do Chivy. Historické jádro města je od roku 1990 na seznamu UNESCO. Na rozdíl od slavných historických uzbeckých měst Samarkandu nebo Buchary, je ale v podstatě neznámá. Díky Objektivu ji teď tedy můžete poznat. Pocházeli odtud velcí učenci Východu, třeba matematik a astronom al-Chorezmí nebo zřejmě nejslavnější lékař všech dob Avicenna. Město má pouhých 26 hektarů rozlohy, ale najdete tu několik stovek středověkých domů, paláců, mešit a minaretů.

videoChiva
...
video video

Chiva

Mapa

Uzbekistán

Navoja

Třetí reportáž nás zavede do středního Uzbekistánu, kde leží Navojský kraj, druhý největší region po Karakalpakstánu. Po celé jeho délce ho protíná řeka Zaravšan, která zabezpečuje dostatek vláhy pro silně rozvinuté zemědělství. Je to i kraj neuvěřitelného nerostného bohatství. My se ale vydáme za památkami, protože široké údolí řeky Zaravšan sloužilo po tisíciletí jako koridor, kterým proudilo nejen zboží po Hedvábné stezce, ale také všechny vědomosti a znalosti mezi Východem a Západem.

videoNavoja
...
video video

Navoja

Mapa

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST