
Československé legie v Rusku
23. 3. 2025

Letos uplyne 105 let od odjezdu posledních transportů československých legií z Ruska. Čeští dobrovolníci bojovali na ruské straně proti ústředním mocnostem od roku 1914. Když bolševici uzavřeli mír s Německem, odmítli odevzdat zbraně a zhruba dva roky se probíjeli přes Sibiř do Vladivostoku. Odtud je převážely spojenecké lodě do svobodného Československa. Po jejich stopách a i dnes živém odkazu vyrazil zpravodaj Karel Rožánek.

Československé legie v Rusku

Masakr v Sandarmochu
22. 9. 2024

Karel Rožánek nás vezme na jedno z největších popravišť v Karélii na severu Ruska. Během velkého teroru na konci 30. let minulého století bylo na Stalinův popud zastřelených skoro 700 tisíc nevinných lidí. Komunistický diktátor se tak chtěl zbavit zbývající opozice. Oběti masakru, na který se mělo zapomenout, si ale připomínají dodnes.

Masakr v Sandarmochu

Česká restaurace
30. 1. 2022

Říká se, že láska prochází žaludkem. A my vám ukážeme, že si česká kuchyně a české pivo získává nejedno srdce v ruském hlavním městě. Už několik let tam úspěšně fungují restaurace, kde se servírují typické české speciality i české pivo. Za Objektiv ochutnával Karel Rožánek.

Česká restaurace

Víno
26. 9. 2021

Karel Rožánek je v Rusku jen pár týdnů. Ale už si našel čas vyrazit na jih země na pobřeží Černého moře. Aby nám v Objektivu ukázal, že i v Rusku se pokouší o výrobu kvalitního vína. Od minulého roku zde ruští vinaři mají dokonce chráněné geografické označení – Víno Ruska. Nové vinohrady se přitom začaly na jihu Ruska vysazovat až po roce 2000. Víc prozradí Karlova reportáž.

Víno

Rasputin
25. 7. 2021

Během prázdnin vám vždy nabízíme jedu reportáž, kterou jste už v průběhu roku viděli. Tentokrát to bude reportáž Mirka Karase, dnes už bývalého zpravodaje v Rusku. Natáčel v bytě Rasputina, který najdete v jednom domě v Petrohradě. Kde přesně a jak to teď v bytě vypadá? Více v reportáži.

Rasputin

Bajkal
10. 1. 2021

Vykoupat se v Bajkalu je velkým snem mnoha cestovatelů po Rusku, sibiřské jezero má ale své kouzlo i v zimě. Celé totiž zamrzá a až několikametrová vrstva ledu ho umožňuje přejít z jednoho konce na druhý. Bajkal překonala v únoru i skupina Čechů, zopakovala tak jednu historickou událost – velký ledový pochod z dob před sto lety během ruské občanské války. Doprovázel je přitom Tomáš Vlach.

Bajkal

Vladivostok
1. 11. 2020

Před sto lety, během podzimu roku 1920, vyplouvaly z Vladivostoku na východě Ruska lodě s posledními transporty československých legionářů. Mířili přes Asii, nebo Severní Ameriku na evropský kontinent. Domů do vlasti odjelo po první světové válce na 70 tisíc lidí a Vladivostok byl pro všechny přestupní stanici. Češi a Slováci tu tehdy zanechali bohaté stopy. Pátrali po nich Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

Vladivostok

Stěpanovka
23. 8. 2020

V ruském Povolží dodnes žijí potomci malé české evangelické komunity, která se sem přesídlila koncem 19. století. Založili si svoji vesnici, která ale nakonec zanikla, protože její obyvatelé nevydrželi důsledky kolektivizace a nelehký život ve stepi. Neznámý příběh české Stěpanovky pro Objektiv objevili Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

Stěpanovka
