Freediving na Azorech

25. 8. 2019

Míříme na Azorské ostrovy – s českými freedivery – tedy potápěči na jeden nádech – se vydáme pod hladinu atlantského oceánu v blízkosti ostrova Faial. Náš spolupracovník Vlastimil Urban se nejen potápí, ale pod vodou i natáčí a říká, že lokalita nedaleko ostova Faial s poetickým názvem Princess Alice je prý jedna z vůbec nejhezčích v Evropě.

videoPortugalsko: Freediving na Azorech
...
video video

Portugalsko: Freediving na Azorech

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pico

22. 5. 2016

Azorské ostrovy jsou takzvaným nejvzdálenějším regionem EU. Dodnes jsou ostrovy opředeny mnoha legendami. Ta nejznámější říká, že jsou zbytkem Atlantidy – bájného kontinentu, který zničila obrovská přírodní katastrofa. Vědci naopak tvrdí, že právě přírodní katastrofa a mohutné erupce stojí za vznikem ostrovů. Před 300 tisíci lety se nad hladinou Atlantského oceánu objevil ostrov Pico – a právě tam teď míříme. Azorské ostrovy jsou takzvaným nejvzdálenějším regionem EU. Dodnes jsou ostrovy opředeny mnoha legendami. Ta nejznámější říká, že jsou zbytkem Atlantidy – bájného kontinentu, který zničila obrovská přírodní katastrofa. Vědci naopak tvrdí, že právě přírodní katastrofa a mohutné erupce stojí za vznikem ostrovů. Před 300 tisíci lety se nad hladinou Atlantského oceánu objevil ostrov Pico – a právě tam teď míříme.

videoPico
...
video video

Pico

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sao Miguel

17. 1. 2016

Jméno Azorským ostrovům dali první mořeplavci, kteří trasu mezi Evropou a Amerikou brázdili při obchodování s Novým světem. Jedna legenda tvrdí, že ostrovy dostaly jméno podle dravců, kteří tu lítali. Námořníci je považovali za jestřábi, odtud tedy portugalský název ostrovů. Jestřábi tu ale nikdy nežili. Pak je tu ještě druhá varianta, ke které se přiklánějí i historici, a sice – že námořníci ostrovy pojmenovali podle modré barvy. V reportáži Vlastimila Urbana možná zjistíte, která z variant je pravděpodobnější. Míříme na ostrov Sao Miguel.

videoSao Miguel
...
video video

Sao Miguel

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lisabon

10. 1. 2016

Byli to objevitelé světa, který byl kdysi vzdálenější, než je dnes pro nás Vesmír. Naše mapy by bez mořeplavců nevypadaly tak, jak je známe. A ti nejvýznamnější, kteří patřili po celý středověk k těm nejlepším a nejodvážnějším, pocházeli z Portugalska. Jejich slávu můžete dodnes pocítit v Lisabonu, kde stojí muzeum mořeplavectví.

videoLisabon
...
video video

Lisabon

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sintra

13. 12. 2015

V první reportáži nás její autor David Jakš zavede na přímo pohádkové místo. Portugalská Sintra bývala letním královským sídlem. Dnes přitahuje návštěvníky z celého světa neopakovatelnou romantickou atmosférou. Pojďte se s námi projít ulicemi mezi nevšedními stavbami, které se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO.

videoSintra
...
video video

Sintra

Mapa

Přejít na obsah dílu


Algarve

22. 3. 2015

Portugalsko a korek, to nás čeká v další reportáži. V portugalském Algarve jsou korkové duby nepřehlédnutelnou součástí krajiny. Pobřeží tu lemují nekonečné písečné pláže, které se střídají se skalními útvary bizarních tvarů. Objektiv vás teď vezme mimo jiné i do nejkrásnějšího a nejvyhledávanějšího letoviska Algarve. Jmenuje se Abufeiran a až do 60. let minulého století to byla jen ospalá rybářská vesnice.

videoAlgarve
...
video video

Algarve

Mapa

Přejít na obsah dílu


Algarve

4. 1. 2015

Dost bylo sněhu. Teď zamíříme do země, kterou charakterizuje vůně pomerančů, chuť portského, slunce, pláže. A sůl. V portugalském Algarve si nejen odpočineme a ohřejeme na slunci. Vychutnáme si i květy soli.

videoAlgarve
...
video video

Algarve

Mapa

Přejít na obsah dílu


Algarve

2. 11. 2014

Nejjižnější region Portugalska, nejhezčí pláž Evropy, skvělé jídlo. A do toho příběhy odvážných mořeplavců. Algarve je oblíbená destinace pro mnohé turisty. A jak uvidíte v naší reportáži, určitě neodcházejí zklamaní.

videoAlgarve
...
video video

Algarve

Mapa

Přejít na obsah dílu


Korkové zátky

21. 9. 2014

Jestli máte rádi víno, určitě vás potěší poslední reportáž. A to i navzdory tomu, že o víně vůbec nebude. Vyrazíme do Portugalska, abychom se podívali na výrobu obyčejné korkové zátky. Protože stejně jako víno i ta vzniká při dlouhém a náročném procesu a bez ní by ani ta nejlepší láhev neměla ten správný zvuk.

videoKorkové zátky
...
video video

Korkové zátky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Aveiro

8. 9. 2013

Dnešní várku cestování začneme v Portugalsku. Většina turistů, kteří se tam vypraví míří obvykle rovnou na jih k úžasným plážím v Algarve, nebo pak ještě navštíví Lisabon. Sever země už ale takovým lákadlem není. Že je to chyba a že tahle část Portugalska určitě stojí za návštěvu, se nás teď pokusí přesvědčit jedna Češka, která tam našla svůj druhý domov. Je to flétnistka Monika Štreitová. Prozradí nám, v čem se tamní život liší od toho našeho. Co ji zaskočilo, nebo na co si musela zvyknout. Žije ve městě Aveiru, které leží u moře mezi Lisabonem a Portem.

videoAveiro
...
video video

Aveiro

Mapa

Přejít na obsah dílu