28 minut

13. listopadu 2022

Obsah dílu

Spojené arabské emiráty: Ádžmán — Japonsko: Antonín Raymond — Portugalsko: Azulejos

Části dílu

01:10
Ádžmán
  Nejmenší ze Spojených arabských emirátů se jmenuje Adžmán. Věděli jste to? Zároveň se tak jmenuje i hlavní město. Žije tu asi 250 tisíc obyvatel a mezi turisty je poměrně oblíbené. Jsou tu krásné písečné pláže a nádherné moře. My se ale spolu s autorem reportáže Danielem Novotným vydáme do přístavu, na rybí trh a nebo přímo do ulic města. Ve městě to žije, až když opadne vedro. Během léta, které tu trvá od května až do konce září tady průměrné teploty málokdy klesnou pod 30 stupňů.
  09:43
  Antonín Raymond
   Představte si, že jeden ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku byl Čech z Kladna. Antonín Raymond. Dodnes si ho v Japonsku velmi považují a jeho stavby jsou pod dohledem památkové péče. Zpravodajka Barbora Šámalová v Tokiu natáčela v jeho bývalé pracovně s jedním z jeho žáků. A samozřejmě, že nás vezme i do některých jeho slavný Raymondových staveb. Prozradím jen tolik, že jedna je téměř celé ze dřeva a druhá zase z betonu. Určitě budete váhat, která se vám líbí víc.
   18:00
   Azulejos
    Portugalsko proslavilo hlavně víno, korek, anebo krásné pláže. Jezdí sem surfaři z celého světa. Ale Portugalsko je také známé díky takzvaným Azulejos – což jsou keramické kachličky nejrůznějších barev. V Portugalsku jsou všude. I na fasádách domů. Výjimkou nejsou ani z kachliček poskládané modrobílé obrazy, které zpravidla znázorňují nějaké historické události. V následující reportáži se dozvíte i to, jak se tyto slavné dlaždičky vyrábějí.
    26:38
    Soutěž
     Přehrát celé video
     Stopáž28 minut
     Další díl
     20. listopadu 2022

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám