Borneo

1. 7. 2018

V první reportáži zamíříme na severní cíp Bornea – do malajského státu Sabah. Naším cílem bude jeden z nejohroženějších ekosystémů. Dozvíte se také spoustu zajímavostí o jednom z nejvzácnějších primátů na světě. Je to zvláštní druh opice, jmenuje se Kahau nosatý a má skutečně velký nos. Průvodcem nám po Borneu bude člověk nejpovolanější – Stanislav Lhota, který v této oblasti působí už dvanáct let.

videoMalajsie: Borneo
...
video video

Malajsie: Borneo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mount Kinabalu

6. 12. 2015

Hned na úvod se vypravíme na vrchol jedné čtyřtisícovky. A sice na Mt. Kinabalu. O této hoře, kterou najdete na ostrově Borneo, se říká, že je to ta nejjednodušší čtyřtisícovka. Jak se za malou chvíli dozvíte, zvládne ji zdolat i pětileté dítě, nebo 95letý stařec. Lidé tam ale míří hlavně kvůli přenádherné přírodě tamních pralesů a neuvěřitelnému množství různých druhů zvířat a rostlin. Jen si to představte – 1200 druhů orchidejí, nebo 9 druhů masožravých rostlin.

videoMount Kinabalu
...
video video

Mount Kinabalu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Borneo

14. 12. 2014

Míříme do Malajsie. Těšit se můžete na nádhernou přírodu. Jak říká autor reportáže David Jakš, tak tohle místo je doslova biologický ráj – žijí tu stovky druhů zvířat a tisíce druhů rostlin. Dokonce tu najdete i největší květinu na světě. Objektiv vás teď vezme napříč malajským státem Sabah. Od tropického oceánu vystoupáme až na nejvyšší horu jihovýchodní Asie.

videoBorneo
...
video video

Borneo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rajang

27. 4. 2014

Míříme tedy do Malajsie, na zelené Borneo. Časy, kdy byl druhý největší ostrov světa jen neprobádaným, neznámým kusem země, jsou v nenávratnu. Malajsie intenzivně využívá obrovské zásoby zemního plynu a ropy, které se tu ukrývají a budiž jí přičteno k dobru, že zisky velmi svědomitě investuje do zlepšování životních podmínek místních. Objektiv vám teď ukáže, jaký je život podél řeky Rajang.

videoRajang
...
video video

Rajang

Mapa

Přejít na obsah dílu


Georgetown

3. 11. 2013

Třicetimiliónová Malajsie má v současnosti na Seznamu světového dědictví UNESCO pět lokalit. A z nich jsou dvě historická jádra měst. Jedním z nich je Georgetown, hlavní město ostrova Penang a stejnojmenné provincie. Právě odtud začala na konci 18. století britská kolonizace celého Malajského poloostrova. Dnes je město považováno za vzor náboženské tolerance a spolu s Melakou za nekrásnější město Malajské federace.

videoGeorgetown
...
video video

Georgetown

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně Batu

27. 10. 2013

Malajsie by mohla být vzorem, a to nejen v ekonomickém smyslu, ale i co se týká tolerance. Dnes se zdá vcelku pozoruhodné, v jaké shodě tady žijí muslimové, buddhisté, křesťané i hinduisté. A právě hinduisté už bezmála 200 let zkrášlují na předměstí malajské metropole velmi zajímavé a vážené poutní místo. Jedná se o soustavu vápencových jeskyní jménem Batu.

videoJeskyně Batu
...
video video

Jeskyně Batu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Melaka

20. 10. 2013

Je prý bezkonkurenčně nejkrásnějším městem na celém Malajském poloostrově. Založili ho malajští hinduističtí králové, postupně mu ale vládli muslimští sultáni, po nich Portugalci, Holanďané a nakonec Britové. Proto je to dodnes úžasná architektonická skládačka. Místo, kde se cítí dobře muslimové, křesťané i hinduisté. Objektiv vás teď zve do Melaky – svého času jednoho z nejbohatších měst celého světa!

videoMelaka
...
video video

Melaka

Mapa

Přejít na obsah dílu


Borneo

28. 10. 2012

Když se řekne Borneo, tak si asi většina z nás vybaví lovce lebek, nepropustnou džungli, anebo malárii. Realita je ale trochu jiná. Alespoň na malajské části tohoto třetího největšího ostrova světa, v provincii Sarawak. Obrovská naleziště ropy a zemního plynu, přesněji řečeno peněz, které z nich plynou, udělaly z této části Malajsie moderní a velmi příjemnou část světa. Hlavní město Sarawaku se jmenuje Kuching a Objektiv vám teď ukáže, že tohle milionové velkoměsto má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

videoBorneo
...
video video

Borneo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kuala Lumpur

2. 9. 2012

Malajské metropoli Kuala Lumpuru nikdo z místních neřekne jinak, než anglickou zkratkou „Kej El“. Tak trochu symbolicky to vyjadřuje touhu obyvatel Malajsie, aby tohle asijské město ekonomicky a technologicky patřilo na Západ. Paradoxní je, že když se ulicemi Kualal Lumpuru projdete s otevřenýma očima, tak zjistíte, že se to Malajcům povedlo už dávno. Jen těžko byste tu našli jakékoliv známky chudoby, nebo dokonce slumy jako v některých jiných asijských zemích. Naopak to, co vás uchvátí je zajímavá architektura, čisté ulice a hlavně kulturní diverzita, která je pro „Kej El“ tak typická.

videoKuala Lumpur
...
video video

Kuala Lumpur

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svátek Thaipusam

26. 8. 2012

Víra může mít nejrůznější podoby. Pokud nejste vyznavačem konkrétního náboženství, tak se možná některým formám spirituality podivíte, možná i zasmějete. To, co na první pohled vypadá zdánlivě nesmyslně, má pro věřící jasný a pochopitelný význam. Platí to i pro krvavý hinduistický svátek Thaipusam, který se slaví v malajských městech, kde žije hodně Indů. Objektiv se za Thaipusamem vypravil do hlavního města Malajsie Kuala Lumpuru.

videoSvátek Thaipusam
...
video video

Svátek Thaipusam

Mapa

Přejít na obsah dílu