Buddhismus

25. 2. 2018

Hranice mezi peklem a rájem je tenká a nikdo nemůže zaručit, že ten, kdo tráví momentálně svůj čas užíváním si ráje, neskončí za čas v pekelném zatracení. Alespoň tak to říká nejposvátnější buddhistický spis, jménem Tripitaka – neboli Tři koše moudrosti. Pokud byste chtěli malou nápovědu, jak si buddhisté oba tyhle světy představují, zajeďte si třeba do Laosu. Nedaleko hlavního města stojí takzvaný Buddhův park – odpověď tam hledal i náš spolupracovník David Jakš.

videoLaos: Buddhismus
...
video video

Laos: Buddhismus

Mapa

Přejít na obsah dílu


Wat Phou

30. 8. 2015

Lang Xang neboli „Království miliónů slonů“. Tak zní historický název Laosu. Země udělala za posledních deset let obdivuhodný ekonomický pokrok, opustila žebříček deseti nejchudších zemí světa a úspěšně láká turisty z celého světa. A jak sami uvidíte, dokonce má i památky, které jsou ještě starší, než legendární Angkor v sousední Kambodži.

videoWat Phou
...
video video

Wat Phou

Mapa

Přejít na obsah dílu


Luangprabang

14. 7. 2013

Laoský Luangprabang je mezi západními cestovateli legendou. Kdosi ho přiléhavě překřtil na „Město pomalosti“ nebo „Město posledních snílků“. Do třicetitisícového bývalého královského sídla se Objektiv vydal hledat zdejší proslulou kombinaci tradičního laoského venkova, ospalého francouzského koloniálního městečka a desítek buddhistických chrámů.

videoLuangprabang
...
video video

Luangprabang

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mekong

21. 4. 2013

Mohutný veletok Mekong pramení vysoko v Tibetu a na své pouti k moři vytváří nejdůležitější dálnici jihovýchodní Asie. Můžete se na ní vydat řadou plovoucích dopravních prostředků. S Objektivem se po Mekongu svezeme takzvaným speedboatem. Což je asi nejšílenější, nejrychlejší a zároveň nejzábavnější plavidlo, do kterého se můžete posadit. Možná se vám při tom trochu sevře žaludek.

videoMekong
...
video video

Mekong

Mapa

Přejít na obsah dílu


Phonsavan

2. 12. 2012

V následující reportáži vás s Objektivem zavedeme do středního Laosu. Čekají tu na nás hned dvě záhady, které od sebe sice oddělují dva tisíce let, ale mají toho překvapivě dost společného. Původ dávných obrovských kamenných džbánů nebyl archeology dodnes přesvědčivě vysvětlen, zatímco o smyslu novodobé americké „tajné války“se můžeme jen dohadovat. Obě tato témata spojuje lidská smrt.

videoPhonsavan
...
video video

Phonsavan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Památník Patuxay

14. 8. 2011

Hlavní město Laosu – Vienťan je považováno za jednu z vůbec nejkrásnějších metropolí Asie. A představte si, že tam žije pouhých 200 tisíc stálých obyvatel. Vienťan se chlubí řadou velmi zajímavých památek, jednou takovou je i Vítězný oblouk. Ne, nespletli jsme se, opravdu se ta stavba tak jmenuje, i když vám její název jistě připadá povědomý, jen z jiné země. A přeci jen mají oba oblouky něco společného. Ten v Laosu je totiž kopií slavného Vítězného oblouku v Paříži.

videoPamátník Patuxay
...
video video

Památník Patuxay

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hongsa

28. 6. 2009

V severozápadním cípu laoské provincie Sainyabuli najdeme malý izolovaný okrsek Hongsa. Je to místo, kde na turisty prakticky téměř nenarazíte. Do Hongsy dodnes nevedou žádné zpevněné silnice. A dostat se sem je tedy normálně možné jen mimo období dešťů. V reportáži Objektivu vám teď zprostředkujeme setkání s lidmi tamějšího etnika Thai Lü a zavedeme vás do jednoho z nejzapadlejších koutů jihovýchodní Asie.

videoLaos: Hongsa
...
video video

Laos: Hongsa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vientiane

22. 3. 2009

Více než polovina lidí v Laosu vyznává theravádský buddhismus, který se do země začal dostávat až od konce 13. století. Při šíření nové víry se do ní ale vmísily původní animistické praktiky a kulty předků. Takže v Laosu vznikla velmi specifická odnož buddhismu. V naší reportáži se vydáme po stopách duchovních památek v hlavním městě Vientiane a jeho nejbližším okolí.

videoLaos: Vientiane
...
video video

Laos: Vientiane

Mapa

Přejít na obsah dílu


Luang Prabang

1. 2. 2009

Tentokrát začínáme v Laosu. Město Luang Prabang je centrem stejnojmenné severní provincie, která byla po staletí izolována od zbytku jihovýchodní Asie. Obklopují ji vysoké hory, přes které ještě před pár lety nevedla zpevněná silnice. Jediná přístupová cesta do oblasti, řeka Mekong, tady také není celoročně splavná. Město tak bylo znovuobjeveno docela nedávno a jeho zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1995 sem nasměrovat zájem turistů.

videoLaos: Luang Prabang
...
video video

Laos: Luang Prabang

Mapa

Přejít na obsah dílu


Xieng Khuang

28. 12. 2008

Ve druhé reportáži navštívíme Laos, který má mimo jiné i jedno smutné prvenství, kterého se pravděpodobně už asi nezbaví – Laos se totiž kdysi stal nejvíce bombardovanou zemí na světě. Od roku 1964 tam Spojené státy během 9 let shodily více než 2 miliony tun bomb, ano, slyšíte dobře. Šlo o takzvanou tajnou válku, která měla zabránit šíření komunismu, v Laosu to ale nakonec paradoxně dopadlo úplně obráceně. Co je ale nejhorší – dodnes je to stále nejzaminovanější oblast, ale i tak se do provincie Xieng Khuang na severu Laosu život pomalu navrací. A s námi se tam můžete podívat i vy.

videoLaos: Xieng Khuang
...
video video

Laos: Xieng Khuang

Mapa

Přejít na obsah dílu