Sokotra
21. 4. 2024
Pokud jste ještě neslyšeli o ostrovu Sokotra, nejste jediní. Je to izolovaný a málo známy kus světa, který ale stojí za to objevit s Objektivem. I přesto, že patří k Jemenu, vojenský konflikt se ho nedotkl. A díky odlehlosti se tu nachází množství rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde, pozoruhodné písečné duny či stromy, které měly podle legendy obsahovat dračí krev.
Sokotra
Občanská válka
27. 5. 2018
V druhé reportáži nás čekají bývalé klenoty Indického oceánu. Vyrazíme na jih Jemenu. Tímto státem už roky otřásá občanská válka, která zásadním způsobem zasáhla do mnohých životů. Jak se tam žije obyčejným lidem a jak se válka podepsala na kdysi krásných místech, prozradí Jakub Szántó.
Jemen: Občanská válka
Horské vesnice
4. 3. 2012
Četli jste Pohádky tisíce a jedné noci? Pak budete nadšeni z následující reportáže. Bude z Jemenu. Země je to extrémně hornatá, leží v jihozápadní částí Arabského poloostrova. Někdy se o ní mluví jako o „střeše Arábie“ nebo dokonce jako o „arabském Tibetu“. V jemenských horách najdete vesnice a města úplně jako ze slavných pohádek.
Horské vesnice
UNESCO
21. 8. 2011
Přestože je Jemen jednou z nejchudších a nejuzavřenějších zemí světa, na jeho území se nachází tři památkové rezervace zapsané na seznamu UNESCO. A další dvě lokality o zápis usilují. My se teď společně podíváme na tři místa, která jsou vzájemně zcela odlišná. Jsou to tři města a každé se nachází v jiné geografické i historicko-politické oblasti. Ale jedno přeci jen společné mají - všechny byly v určitém období jemenskými metropolemi. Je to Sanaá, Zabíd a Šibám.
UNESCO
pohoří Haráz
10. 7. 2011
Pohoří Haráz v Jemenu najdete jen několik kilometrů od hlavního města Saná. Pro svojí snadnou dostupnost je tak ideální pro vysokohorskou turistiku. Na rozdíl od evropských hor je Haráz poměrně hustě osídlené a zemědělsky dost využívané pohoří. Jeho nejvyšší hora je současně nejvyšší horou celého Arabského poloostrova, je vysoká 3660 metrů. Troufám si tvrdit, že po zhlédnutí následující reportáže budete tímto koutem světa doslova nadšeni.
pohoří Haráz
Města Taizz a Džibla
12. 6. 2011
První reportáž nás zavede do Jemenu. V jeho jihovýchodní části byste našli takzvanou Jemenskou vysočinu. Od starověku tudy vedla významná obchodní stezka z Perského zálivu do přístavu Aden v Indickém oceánu. Proudily po ní karavany kupců a cesta byla někdy i životu nebezpečná. Není se co divit. Karavany naložené drahým zbožím byly snadnou kořistí. A tak podél stezky vznikla síť opevněných měst. Aby se kupci cítili bezpečněji. Do dvou z těchto měst se dnes můžete s Objektivem podívat. Jsou to Taizz a Džibla.
Města Taizz a Džibla
Východní vádí
5. 6. 2011
Vádí je arabské slovo – pro údolí, které vzniklo erozí občasného vodního toku v poušti. V Jemenu je takových vádí bezpočet, ale na východě země je oblast několika krásných údolí, které kdysi patřily k Hadramatskému království. Region si uchoval určitou nezávislost na centrální vládě dodnes a v hlavním městě Sanaá je považován za „divoký východ“, který funguje pod dohledem lokálních šejků. Turisté se sem příliš nehrnou, můžou za to ozbrojená přepadení a možná fakt, že právě odtud pocházela rodina teroristy Usámy bin Ládina. Místa jsou to ale pozoruhodná a za poznání rozhodně stojí.
Východní vádí
Tihama
8. 5. 2011
Jemen je prý jednou z nejpodivuhodnějších zemí Arabského poloostrova. Typickou přímořskou krajinu, jako ve Středomoří, tu střídají vyprahlé nížiny afrického typu a tropické deštné pralesy jihovýhodní Asie. V následující reportáži vás vezeme na výlet dlouhý jen několik málo kilometrů. Pojede se z přístavního města Hodejda do pohoří Buraa - a tohle všechno tu uvidíte během jednoho dne, aniž byste museli projet půlku světa.
Tihama
Souostroví Sokotra
24. 4. 2011
Galapágy Indického oceánu. Tak se také někdy říká souostroví Sokotra. Prý je to jeden z posledních pozemských rájů. A kde že se nachází? Leží v tropickém pásmu asi 240 km východně od afrického mysu Guardafui v Somálsku a 350 km jihovýchodně od Arabského poloostrova. Všechny 4 ostrovy, které ho spolu s několika bezejmennými skalními útesy tvoří, byly pro svou jedinečnost zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Ročně se tam smí podívat jen 3 a půl tisíce turistů a počet se opravdu přísně hlídá. S Objektivem se tam můžete podívat právě teď.
Souostroví Sokotra
Saná
7. 3. 2010
Srovnávat stavbu největší mešity v jemenské metropoli Saná například se zatím nerealizovaným projektem Národní knihovny v Praze je možná trochu přitažené za vlasy. Ale oba architektonické počiny mají přeci jen jedno společné. Třeba nepřehlédnutelnou monumentálnost a polemiky, které vyvolávaly a vyvolávají. Pravda, ty jemenské jsou hlubší a mnohem konkrétnější; třeba astronomické náklady na stavbu v zemi, která se potýká se skutečnou chudobou, a nebo i to, že tady se velkoryse svítí, i když většina města nemá elektřinu. I nejpřísnější kritici ale připustí, že na Sálihově mešitě přeci jen něco je. Víc už s důvěrnou znalostí terénu náš reportér Pavel Vondra, osobně.