Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Indie

Muzeum železnic

64 tisíc kilometrů, přes 8 tisíc lokomotiv a čtvrt milionu vagónů. To je v číslech Indická státní železnice. My teď míříme na jižní předměstí Dillí, konkrétně do čtvrti Čanakyjapuri. Tam se totiž nachází odborníky tolik opěvované muzeum železnic. Někteří trvdí, že je to jedno z nejlepších vůbec. To já neposoudím, vy třeba ano. Každopadně muzeum je to rozlehlé, projet ho můžete stylově celé v jakémsi zmenšeném vlaku a nejprve si tak vybrat, co si vlastně chcete prohlédnout. Kromě vlaků tu najdete třeba i autobusy na kolejích anebo lokotraktory.

videoMuzeum železnic
...
video video

Muzeum železnic

Mapa

Jemen

Tihama

Jemen je prý jednou z nejpodivuhodnějších zemí Arabského poloostrova. Typickou přímořskou krajinu, jako ve Středomoří, tu střídají vyprahlé nížiny afrického typu a tropické deštné pralesy jihovýhodní Asie. V následující reportáži vás vezeme na výlet dlouhý jen několik málo kilometrů. Pojede se z přístavního města Hodejda do pohoří Buraa - a tohle všechno tu uvidíte během jednoho dne, aniž byste museli projet půlku světa.

videoTihama
...
video video

Tihama

Mapa

Peru

Titicaca

Vysokohorské jezero Titicaca má rozlohu více než 8 tisíc kilometrů čtverečních. Z toho 5 tisíc patří Peru, zbytek Bolívii. Bezesporu tamní největší atrakcí jsou plovoucí ostrovy spletené z rákosových rohoží. Žijí tu údajní potomci dávného indiánského kmene Uruů. Ti prý dovedli z rákosu stavět i čluny. Světoznámý cestovatel a badadel Thor Heyerdal si při pohledu na tato plavidla uvědomil, že podobné loďky viděl na staroegyptských malbách. Jeden člun si nechal postavit, aby dokázal, že Afričané mohli na podobných lodích doplout do Jižní Ameriky.

videoTiticaca
...
video video

Titicaca

Mapa

Gruzie

Kamenné věže ve Svanetii

Slyšeli jste už někdy o kamenných věžích ve Svanetii? Že ne? A vidíte, přitom jsou to absolutně nejstarší stavby na celém Kavkazu. Od roku 1996 jsou i na seznamu světového dědictví UNESCO. Lidé v Gruzii je považují za symbol odvahy. Proč vlastně? A k čemu vůbec kamenné věže sloužily? Tak přesně na tyto otázky vám odpoví následující reportáž z tajuplné horské Svanetie.

videoKamenné věže ve Svanetii
...
video video

Kamenné věže ve Svanetii

Mapa

Stopáž25 minut
Rok výroby 2011
 P ST