28 minut

10. září 2017

Část: Švýcarsko: Graubünden

Obsah dílu

Švýcarsko: Graubünden — Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory — Súdán: Núbie

Části dílu

00:53
Švýcarsko: Graubünden
  V první reportáži se můžete těšit na projížďku horskou železnicí. Míříme do švýcarského Graubündenu, což je nejvýchodnější a největší ze 26 švýcarských kantonů. Leží tu také starobylé město Chur. A co by to bylo za návštěvu Švýcarska, kdybychom neochutnali tamní sýry? Více už v reportáži Ivana Breziny.
  06:45
  Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory
   Říká vám něco román Čtyřicet dnů od Franze Werfela? Židovský spisovatel v něm popsal události, které byly před více než sto lety předzvěstí holocaustu. Tehdejší Osmanská říše deportovala do syrské pouště celou svou arménskou menšinu, zemřelo tehdy půldruhého milionu lidí. Werfel čerpal ze skutečného příběhu, skupina Arménů z vesnic pod Mojžíšovou horou na jihu Turecka se postavila na odpor a po 40 dnech se jí podařilo zachránit. Jejich potomci dodnes žijí v Turecku a Libanonu, po stopách příběhu z Mojžíšovy hory se vydala Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.
   15:58
   Súdán: Núbie
    Na závěr se podíváme na území Núbie. Nejste si jisti, kam přesně míříme? Núbie leží z velké většiny na území Súdánu. Jeho historie je spojena se starověkými královstvími, která vznikala a upadala v údolí Nilu od jeho soutoku až po území jižního Egypta. Nil je ve směru svého toku hluboký a splavný po celé délce. Ale pokud se vydáte proti proudu, je podloží řeky kamenité a v době sucha na několika místech předělené mělčinami, které se v době dešťů měří na peřeje, tzv. katarakty. A právě tato území byla v dějináchSúdánu klíčová.
    26:37
    Soutěž
     Na území kterého státu se nachází arménská vesnice Vakifli?A) LibanonB) SýrieC) Turecko
     Přehrát celé video
     Stopáž28 minut
     Další díl
     17. září 2017

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám