Magazín zahraničních zajímavostí. V první reportáži vyrazíme do Švýcarska a projedeme se horskou železnicí, pak zamíříme do Turecka do poslední vesnice, ve které žijí křesťanští Arméni a na závěr se můžete těšit na exkluzivní reportáž z Núbie.

Obsah dílu

Přehrát vše
Švýcarsko

Graubünden

V první reportáži se můžete těšit na projížďku horskou železnicí. Míříme do švýcarského Graubündenu, což je nejvýchodnější a největší ze 26 švýcarských kantonů. Leží tu také starobylé město Chur. A co by to bylo za návštěvu Švýcarska, kdybychom neochutnali tamní sýry? Více už v reportáži Ivana Breziny.

videoŠvýcarsko: Graubünden
...
video video

Švýcarsko: Graubünden

Mapa

Turecko

Příběh z Mojžíšovy hory

Říká vám něco román Čtyřicet dnů od Franze Werfela? Židovský spisovatel v něm popsal události, které byly před více než sto lety předzvěstí holocaustu. Tehdejší Osmanská říše deportovala do syrské pouště celou svou arménskou menšinu, zemřelo tehdy půldruhého milionu lidí. Werfel čerpal ze skutečného příběhu, skupina Arménů z vesnic pod Mojžíšovou horou na jihu Turecka se postavila na odpor a po 40 dnech se jí podařilo zachránit. Jejich potomci dodnes žijí v Turecku a Libanonu, po stopách příběhu z Mojžíšovy hory se vydala Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoTurecko: Příběh z Mojžíšovy hory
...
video video

Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory

Mapa

Súdán

Núbie

Na závěr se podíváme na území Núbie. Nejste si jisti, kam přesně míříme? Núbie leží z velké většiny na území Súdánu. Jeho historie je spojena se starověkými královstvími, která vznikala a upadala v údolí Nilu od jeho soutoku až po území jižního Egypta. Nil je ve směru svého toku hluboký a splavný po celé délce. Ale pokud se vydáte proti proudu, je podloží řeky kamenité a v době sucha na několika místech předělené mělčinami, které se v době dešťů měří na peřeje, tzv. katarakty. A právě tato území byla v dějinách
Súdánu klíčová.

videoSúdán: Núbie
...
video video

Súdán: Núbie

Mapa

Stopáž29 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD