28 minut

22. září 2013

Část: Bunkry

Obsah dílu

Itálie: Turín — Slovensko: Bunkry — Chorvatsko: Rovinj

Části dílu

01:00
Turín
  Má pověst průmyslového města. Proslavila ho auta Fuat, design a fotbalový klub Juventus, ve kterém nedají dopustit na českou hvězdu Pavla Nedvěda. Turín přitom není ale žádná industriální popelka. Bývalé sídlo savojských králů se podobně jako Praha chlubí barokními a secesními klenoty. A taky se mu přezdívá magické město, kde se novodobí alchymisté pokoušejí o zázraky. Víc nabídne reportér České televize Jakub Nettl.
  09:45
  Bunkry
   Koncem září to bude přesně 75 let od chvíle, kdy evropské západní mocnosti přijaly Mnichovskou dohodu. U nás se pro ni vžilo vcelku trefné pojmenování diktát. Velká Británie, Francie, Německo a Itálie rozhodly, že Československo musí postoupit pohraničí Třetí říši. Republika se podvolila. Do desátého října musela armáda opustit pohraniční opevnění. Bunkry pak desetiletí chátraly, ale přežily. Teď tito malí svědkové velkých dějin zažívají renesanci taky na Slovensku v okolí hlavního města Bratislava, kde natáčel náš zpravodaj David Miřejovský.
   18:10
   Rovinj
    Když se řekne Istrie, tak se většině z nás vybaví především slunce a kilometry pláží, kde je tak příjemné spočinout. To je pohled turisty. Někoho, kdo sem přijede na pár dní. Jak se ale v tomhle prázdninovém ráji žije ve skutečnosti? Třeba když skončí sezona a turisté odjedou. O tom všem se dozvíte z úst našeho krajana Jirky Dohnala, který tu s manželkou žije od poslední občanské války, kdy sem oba přijeli pracovat jako dobrovolníci do sirotčince pro válečné sirotky.
    26:38
    Soutěž
     Přehrát celé video
     Stopáž28 minut
     Další díl
     29. září 2013

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám