Nahrávám video

13. březen 2011

Část: Soutěž

Obsah dílu

Španělsko: Katalánsko — Belgie: knihy v Redu — Francie: knihy v Banonu

Části dílu

00:55
Španělsko: Katalánsko
  Severovýchod Španělska – tedy Katalánsko. Tam míříme právě teď. O tom, že Katalánci by se nejraději vydali svou vlastní cestou a se zbytkem Španělska měli co možná nejméně společného se ví už dávno. Z jejich chování je to hodně cítit. Když zavítáte do Barcelony, tak to poznáte na každém kroku. Všude visí červeno-žluté katalánské vlajky a obchody i restaurace zdobí katalánské nápisy. A pokud náhodou nějak výrazně porazí FC Barcelona Real Madrid, tak to ve městě vypukne hotové šílenství.
  07:18
  Belgie: knihy v Redu
   Tak trochu jiná vesnice. To je belgická vesnička Redu. Místní lidé jsou velmi podnikaví, a tak se jim podařilo ze své vísky udělat místní atrakci. V osmdesátých letech minulého století se jednoduše rozhodli, že ze své docela obyčejné vesnice udělají vesnici speciální – první vesnici knih v kontinentální Evropě. Co to přesně je vesnice knih? Co konkrétně si pod tím představit? A kde se vůbec vzal celý tenhle nápad? Tohle všechno se dozvíte v následující reportáži.
   14:07
   Francie: knihy v Banonu
    Knihy budou hrát hlavní roli i v naší poslední dnešní reportáži. A vlastně i vesnice. Banon je maličká provensálská vesnička, známá hlavně svými sýry a levandulí. Knihkupectví by tu hledal málokdo. Celkem má Banon asi osm set obyvatel, ale našli byste tu – a teď poslouchejte dobře – jedno z největších knihkupectví v celé Francii. Do Banonu nás teď vezme náš spolupracovník Jan Šmíd a jak sám říká, tak nemusíte být zrovna milovníci knih, abyste si toto místo hned na první pohled zamilovali.
    23:23
    Soutěž
     A ještě zbývá pravidelná soutěž o předplatné časopisu Koktejl, tady je. Otázka se týká vesničky Banon v Provence. Ta je kromě knihkupectví a sýrů známá ještě svými poli – víte jakými?
     A) Kopretinovými
     B) Levandulovými
     C) Heřmánkovými
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     20. březen 2011

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám