Nahrávám video

20. březen 2011

Obsah dílu

Sýrie: Damašek - mešity — Francie: Languedoc — Pákistán: Pandžáb

Části dílu

00:56
Sýrie: Damašek - mešity
  Čeká nás návštěva údajně nejstaršího hlavního města na světě. Míříme do syrského Damašku. Už ve druhém tisíciletí před Kristem město osídlili Aramejci. Ti Damašku tehdy říkali Dům vláhy. Pak se sem stěhovaly i další národy, třeba Řekové, nebo Římané. Největšího rozkvětu se ale Damašek dočkal za vlády Umajjovců, to bylo v 7. století. Z Damašku se stalo doslova centrum Arabské říše. Zajímat nás budou hlavně měšity. A právě z období Umajjovců pochází tamní nejslavnější mešita, nazvaná jak jinak než Umajjovská a leží přímo v samotném centru města. Ale podíváme se nejen tam.
  08:25
  Francie: Languedoc
   Jihofrancouzský Languedoc se tak trochu nesměle krčí ve stínu svého mnohem známějšího a také mnohem více navštěvovaného východního souseda, kterým je Provence. Pokud se ale někdy do Languedocu vypravíte, tak zjistíte, že to má i svoje výhody. Tak třeba: je tu mnohem míň turistů a ceny jsou o něco příznivější. Ale naopak co se týče zajímavostí a nádherných míst, která stojí za to vidět za Provence Languedoc tedy vůbec nezaostává. Ostatně podívejte se sami.
   16:31
   Pákistán: Pandžáb
    Pákistán - jedna z oblíbených destinací horolezců a milovníků hor, se potýká s odlivem turistů. Kvůli islámskýcm radikálům tu totiž přestalo být bezpečno. A letos zemi zasáhla další pohroma - povodně. Svým rozsahem jde o jednu z největších přírodních katastrof v novodobé historii. Reportér ČT Tomáš Vlach prožil měsíc v provincii Pandžáb, která leží v nížinách v okolí středního toku Indu. Spolu s ním teď můžete nahlédnout do života lidí na venkově v Pákistánu. Dostanete se tak na místa, kam za normálních okolností žádní cizinci nejezdí.
    24:12
    Soutěž
     Víte, co v překladu znamená název provincie Pándžáb?
     A) Pět řek
     B) Pět údolí
     C) Pět břehů
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     27. březen 2011

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám