Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Keňa

Nosorožci I

Nejvzácnější nosorožci na planetě – to jsou severní bílí nosorožci. Poslední čtyři jedinci, kteří jsou schopni rozmnožování teď žijí v Keni, v rezervaci Ol Pejeta. Možná si vzpomínáte na jejich převoz ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové. V Objektivu jste měli možnost celou tuto náročnou akci podrobně sledovat. A tehdy jsme vám také slibovali, že se osudu vzácných zvířat budeme i nadále věnovat. Tak tedy plníme slib. Vyrážíme do Keni. Jak ukazují poslední zprávy, tak šance na záchranu těchto vzácných nosorožců se převozem do Afriky podstatně zvýšila.

videoKeňa: nosorožci I
...
video video

Keňa: nosorožci I

Mapa

Keňa

Nosorožci II

Samci nosorožce bílého Súdán a Suni a samice Nájin a Fatu – to je naše slavná čtveřice. Jak se jim za poslední rok v Africe vedlo? Jaký pro ně byl návrat do jejich přirozeného prostředí, jak to všechno zvládli? Dokumentarista Jiří Bálek jejich příběh sleduje od samého začátku, takže asi jako jeden z mála má o zvířatech opravdu dokonalý přehled. Jak vůbec samotný transport probíhal? Jak dlouho se na něj zvířata připravovala a jaké byly jejich první kroky na africké půdě? Jak dlouho trvalo než si nosorožci zvykly na novou stravu, nebo na zcela jiný výběh než jaký měli v zoo ve Dvoře Králové? Nebylo to jednoduché, to tedy v žádném případě.

videoKeňa: nosorožci II
...
video video

Keňa: nosorožci II


Keňa

Nosorožci III

Zoologové pevně věří, že projekt na záchranů nosorožců bílých bude úspěšný. A tento vzácný druh zvířat se podaří zachránit. V zajetí se zvířata nedařilo rozmnožit. V jejich přirozeném prostředí by se to podařit mohlo. V poslední reportáži vám teď podrobně představíme projekt na záchranu těchto zvířat – dostal jméno „Poslední šance na přežití“ a pracují na něm vědci z několika zemí. Jak vypadá jejich práce? A co obnáší práce v rezervaci?

videoKeňa: nosorožci III
...
video video

Keňa: nosorožci III


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST