Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Francie

Zámek Vaux Le Viconte

Versailles vzniklo za cenu jednoho smutného lidského osudu. Jistý Nicolas Fouquet si totiž dovolil postavit hezčí zámek, než měl tehdy sám král, a doplatil na to tím, že strávil zbytek života ve vězení. Ale zanechal po sobě památku, kterou mají mnozí návštěvníci snad ještě raději, než věhlasné sídlo francouzských králů ve Versailles, které bylo přímo inspirováno právě zámkem Vaux le Vicomte. Když ho navštívíte, tak pochopíte, proč byl král Ludvík XIV. při jeho inauguraci vzteky bez sebe.

videoFrancie: zámek Vaux Le Viconte
...
video video

Francie: zámek Vaux Le Viconte

Mapa

Francie

Paříž, La Defénse

A teď nás čeká malý posun v čase. Když se v padesátých letech minulého století v Paříži radili, jak a kde vytvořit obchodní centrum, rozhodli se pro zřejmě optimální variantu – postavit za městem zcela novou čtvrť, která bude symbolizovat nové století, respektovat historii a charakter města, ale s úplně novými prvky. A tak vznikla La Defénse, pro někoho může být tento pařížský Manhattan nudným místem ze skla a oceli, pro jiné však toto místo svůj půvab určitě má. I když i tady platí to, co pro Paříž obecně, že žádná velká stavba nevznikla snadno a mnohé jsou kritizovány dodnes.

videoFrancie: Paříž – La Defénse
...
video video

Francie: Paříž – La Defénse

Mapa

Francie

Zámek Thoiry

Naše putování v okolí Paříže zakončíme v unikátní zoologické zahradě. Jistý Vicomte se totiž na svém zámečku tak nudil, že se rozhodl ho něčím ozvláštnit – a tak vznikl koncept otevřeného safari, zajímavého pro návštěvníky o to více, že mohou zblízka asistovat krmení krále zvířat. Určitě ojedinělý způsob, jak učinit kulturní dědictví přitažlivým i pro nejmladší generaci. Jak tvrdí náš spolupracovník ve Francii Jan Šmíd, vezmete-li právě sem své děti, zcela nepochybně zapomenou na vyhlídku na Eiffelovce či projížďku lodí po Seině.

videoFrancie: zámek Thoiry
...
video video

Francie: zámek Thoiry

Mapa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST