Objektiv

17. leden 2010

24 minut

17. leden 2010

Obsah dílu

Guatemala a Honduras: Mayové — Afrika: Trabantem napříč II (Súdán) — Chile: Patagonie

Části dílu

00:52
Guatemala a Honduras: Mayové
  Na začátku nás čeká Amerika. Dva státy z jejího středu – Guatamela a Honduras. V dobách, kdy neexistovaly a neoddělovaly je ani žádné hranice, tady vládli Mayové. Ztracená civilizace po sobě zanechala hluboké otisky, ve kterých se snažíme číst. Něco jsme ještě nerozluštili – třeba znakové písmo z honduraského Copánu. Jinde se nad mayským dědictvím přehnaly jiné kultury a živelné pohromy jako v guatemalské Tice. Naštěstí toho ale zbývá dost k vidění i dnes.
  05:00
  Afrika: Trabantem napříč II (Súdán)
   Trabantem napříč Afrikou. Detailní záznam nejpozoruhodnější české expedice uplynulého roku pokračuje v Objektivu i dnes. S dvojicí žlutých trabantů jsme se v minulém vydání prohnali Alžírskem a Egyptem a dnes míříme dál na jih do nitra kontinentu. Před námi je ještě pořádný kus cesty – bezmála dvacet tisíc kilometrů – takže se není radno příliš zdržovat.
   12:24
   Soutěž
    Víte, jak se jmenuje hlavní město Súdánu?
    A) Búr Súdán
    B) Kassala
    C) Chartúm
    13:03
    Chile: Patagonie
     O Parku Torres del Paine v chilské Patagonii jsme v médiích hodně slýchali před necelými pěti lety, kdy tam český turista svojí neopatrností způsobil rozsáhlý požár. Od té doby Česká republika pomáhá v jižním Chile se zalesňováním. Koncem roku se tam vypravil i můj redakční kolega Filip Kanda. U zalesňování ale nezůstalo, Filip natočil také nádherné přírodní scenérie parku, který patří mezi 10 nejexotičtějších míst světa. A seznámí nás i s jedním dávným tvorem, který oblast obýval zhruba před 10 tisíci lety.
     Přehrát celé video
     Stopáž25 minut
     Další díl
     24. leden 2010

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám