Objektiv

22. listopad 2009

27 minut

22. listopad 2009

Obsah dílu

Island: termální prameny — Bali — Lotyšsko: tradice

Části dílu

00:56
Island: termální prameny
  Island je v celém světě proslulý svými termálními prameny. Málokdo si ale uvědomí, že bez nich by ostrov na severu Atlantiku nebyl vlastně tak zajímavý. Zlom mezi americkou a euroasijskou deskou, na němž Island leží, živí rozsáhlou tektonickou činnost, díky ní je celý Island bez přestání formován. Vědci tady mohou skoro v přímém přenosu sledovat síly, které hýbou celou zemí. Režisérka Petra Ležáková ve spolupráci s Periskope Scandinávie ale v Objektivu přeci jen zaostří na méně efektní, přesto velmi příjemné vedlejší efekty tzv. geotermální činnosti.
  07:40
  Bali
   Teď v Objektivu přeskočíme z jednoho ostrova na druhý. Čeká nás ovšem úplně jiný druh zážitků. Idonéské Bali se i pro české cestovatele a turisty pomalu stává důvěrně známou destinací. Přesto jeho návštěva stále patří k výjimečným zážitkům. Prostě proto, že Bali patří i v rámci tak pestrého státu, jakým je Indonésie, ke zcela výjimečným místům. Už jen proto, že v rámci nejlidnatější muslimské země světa představuje významnou hinduistickou enklávu.
   14:55
   Soutěž
    Zůstáváme na Bali. A bude nás zajímat, jakou barvu má oficiální vlajka, která nese znak ostrova? Je to za:
    A) modrá
    B) oranžová
    C) černá
    15:25
    Lotyšsko: tradice
     V reportáži z Bali jsme prošli něco z exotických duchovních tradic velmi vzdálené kultury. Na barvité tradice ale můžeme narazit vlastně i skoro za humny. My se teď s naším reportérem Mirkem Karasem vydáme do Lotyšska a vrátíme se také v čase. Ke svátku narození Svatého Jana Křtitele, kterému v Lotyšsku říkají Jánis, a také k letnímu slunovratu. Od toho zimního nás dělí skoro přesně měsíc, a tak máme skvělou příležitost vychutnat si slunce nejdelšího dne v roce stejně jako letité rituály té nejkratší noci.
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     29. listopad 2009

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám