25 minut

25. říjen 2009

Obsah dílu

Libanon: víno — Turecko: Nemrut — Gibraltar: britská kolonie — Rakousko: dýně

Části dílu

01:06
Libanon: víno
  Země Blízkého východu zrovna nepatří mezi typické producenty vína. Není divu – převládá tady islám, který jak známo alkohol zapovídá. V Libanonu se však víno pěstuje odpradávna; kvalitu místní révy oceňovali už staří Féničané, Řekové i Římané. Dnes se libanonské vinařství soustředí především do táhlého údolí Bekaa, které odděluje velehory Libanon od pohoří Antilibanon na syrské hranici.
  08:03
  Turecko: Nemrut
   Jednu z nejznámějších a nejpůsobivějších scenérií jihovýchodního Turecka tvoří hora Nemrut s ruinami chrámu a proslulými obřími kamennými hlavami. Uměle navršená pyramida z kamení na vrcholu hory pak údajně skrývá královskou hrobku a bájný poklad. Zapomenuté místo znovuobjevil v r. 1881 německý inženýr Karl Sester. V roce 1988 byl pak celý areál na Nemrut zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.
   13:22
   Gibraltar: britská kolonie
    Hranice mezi Gibraltarem a Španělskem byla dlouho neprodyšně uzavřena. Španělsko se nemohlo s britskou přítomností na tomto nadmíru důležitém kousku země vyrovnat. Situace se ale přece jen poněkud zklidnila. Navíc se samotný Gibraltar v referendu vyjádřil, že mu status quo plně vyhovuje. Teď už jsou přechody otevřené. Takže vítejte v poslední britské kolonii v Evropě.
    18:54
    Soutěž
     Jaký druh opic žije na Gibraltaru?
     A) gorila
     B) makak
     C) gibon
     19:26
     Rakousko: dýně
      Kdysi to byla i u nás běžná potravina, na kterou se trochu pozapomnělo. Ale zajděte si na podzim do některé rakouské restaurace a jídelním lístkům tady vévodí dýně. Z ní pochází také jeden ze symbolů spolkové země Štýrsko – olej z jader. Skoro černá, silně aromatická specialita nechá málokoho lhostejným – má zapřísáhlé milovníky a stejně nesmiřitelné odpůrce. Pro ty, kdo nikdy neokusili, se osobně angažoval náš reportér Jan Moláček.
      Přehrát celé video
      Stopáž26 minut
      Další díl
      1. listopad 2009

      Objektiv na sociálních sítích

      Napište nám