23. listopad 2008

Obsah dílu

Flandry — Madeira — Španělsko

Části dílu

00:56
Belgie: Ypry
  11. listopadu uplynulo přesně 90 let od konce první světové války. Pro Brity a Francouze se odehrávala převážně v západní Evropě na několika set kilometrů dlouhém úseku zákopové fronty na německo-belgické a francouzské hranici, která se po celou dobu prakticky nehnula. Zejména pro Británii je vzpomínka na 1. světovou válku nesmírně citlivá. Spojené království v ní ztratilo víc mužů než ve válce druhé. Hrůzy válečného masakru, v němž mladí muži nesmyslně umírali po statisících, si člověk nejlépe uvědomí v místech, kde se krev prolévala ve velkém: v yperském oblouku, na bitevních polích ve Flandrech. Právě tam vznikla báseň Flanderská pole, která dala světu vlčí mák jako symbol padlých vojáků.
  12:07
  Madeira
   V době, kdy už definitivně skončila hlavní turistická sezóna, bychom vás rádi pozvali na ostrov, jehož příjemné klima – připomínající naše jarní počasí, láká k návštěvám po celý rok. Madeira leží uprostřed Atlatiku, 580 km západně od Maroka na severu Afriky a 980 km jihozápadně od Portugalska na západě Evropy. Byla známá již starým Římanům, pak zapomenuta a poté jakoby náhodou znovuobjevena a osídlena portugalskými námořníky.
   19:32
   Španělsko: Valencie
    Objektiv osobně: s ním se podíváme do oblasti španělské Valencie. Zavede nás tam redakční kolega, reportér Filip Kanda. Představí nám pro nás nové a exotické ovoce, které se pomalu dostává i do Česka. Říká se mu kaki. Název, který může znamenat mnohé... Každopádně, možná kaki ještě neznáte? Nebo už jste ho viděli, dokonce i ochutnali, ale ještě nevíte, odkud přišlo, kde a jak se pěstuje? To vše Filip Kanda osobně zjišťoval a o to se s námi hodlá podělit. Sklizeň kaki právě vrcholí, takže máme nejvyšší čas.
    Přehrát celé video
    Stopáž27 minut
    Další díl
    30. listopad 2008

    Objektiv na sociálních sítích

    Napište nám